Ťažba dreva by mala byť ťažšia a pod väčším dozorom štátu. Rezort životného prostredia pripravuje novelu zákona, ktorá zruší niektoré výnimky na ťažbu, zabráni holorubom a obmedzí zásahovosť už od druhého stupňa ochrany. Súkromní vlastníci lesov sú však proti a požadujú úplne nový zákon, nie novelu
Čo so súkromnými lesmi?
Štát v súčasnosti spravuje približne 53 percent rozlohy lesa. Zvyšok patrí súkromníkom, ale aj cirkvi. Zákon o ochrane prírody sa však vzťahuje na všetky lesy, čo sa súkromným vlastníkom nepáči. Na svojich pozemkoch chcú hospodáriť.
„Ostro odmietame návrh novely z dielne envirorezortu, ktorý napriek proklamácii ministra Solymosa, že sa na jeho príprave zúčastnili aj zástupcovia súkromných vlastníkov lesov, nebol pripravený za našej účasti. Považujme ho za frontálny útok envirorezortu na najcennejšie územia najmä severu Slovenska,“ povedal pre Nasvidiek.sk predseda únie Milan Ovseník.
Rezort životného prostredia zatiaľ nerokoval so všetkými zúčastnenými stranami, keďže návrh novely zákona nie je hotový.
„Predstavitelia ministerstva životného prostredia sa s úniou, ale aj samotnými vlastníkmi lesov stretávajú pravidelne. A naďalej budú. Čo sa týka novely zákona, tá je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, do ktorého sa samozrejme možno zapojiť,“ uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Nechceme ťažiť od buka do buka
Novela zákona má obmedziť výnimky na ťažbu dreva, a to aj tzv. náhodnú ťažbu. Teda rúbanie lesov a odvoz dreva po kalamitách. Holorubný spôsob hospodárenia má byť zakázaný už od druhého stupňa ochrany. Zároveň bude treba nahlásiť každý výrub.
Rezort si od novely sľubuje lepšiu kontrolu ťažby dreva a menší rozsah drancovania lesov na štátnych, aj na súkromných pozemkoch. Súkromníci však upozorňujú, že konajú v záujme ochrany prírody a nie kvôli tomu, aby mohli neobmedzene ťažiť drevo.
„Súkromní vlastníci lesov si uvedomujú svoju zodpovednosť za životné prostredie, chcú mať zelené lúky a zdravé lesy, ale žiadajú spoločnosť aby akékoľvek obmedzenia súkromného vlastníctva vo verejnom záujme aj v oblasti ochrany životného prostredia (vody, ovzdušia, prírody a krajiny) vykonané aj v minulosti boli spravodlivé k nim, obyvateľom slovenského vidieka,“ dodáva Ovseník.