V Tatranskom národnom parku (TANAP) chcú zrekonštruovať terénne stanice Zadná Tichá a Zverienec, i vybudovať náučný chodník v národnej prírodnej rezervácii Javorová dolina. Podariť sa to má v rámci čerpania prostriedkov z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce, ktoré v národnom parku využijú aj na aplikovanie manažmentových opatrení na rašeliniskách.
Ako ďalej vysvetlil vedúci odboru koordinácie projektov Správy TANAP-u Slavomír Celer, keďže súčasťou programu je aj udržateľný cestovný ruch a ochrana biodiverzity, venovať sa budú tiež ekologickej únosnosti územia TANAP-u, stratégii rozvoja udržateľného cestovného ruchu a manažmentu uhlíkovej bilancie.
Švajčiarsko-slovenská spolupráca
Program Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity v chránených územiach s alokáciou 28 miliónov eur je súčasťou Druhého švajčiarskeho príspevku na Slovensku.
Správa TANAPu chce podľa iniciatívy My sme les zlikvidovať bobrovisko a hroziť má aj zabitie bobrov
Ako priblížila Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u, zameriava sa na ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach, inkluzívne envirovzdelávanie, zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody, podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch, ale aj sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov a zlepšenú infraštruktúru v národných parkoch.
„Vďaka čerpaniu prostriedkov z Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce sa nám podarí zrealizovať viaceré aktivity v národnom parku, na ktoré by sme inak ťažko hľadali zdroje, respektíve by bola ich realizácia v praxi zdĺhavejšia,“ skonštatoval Celer. Okrem realizácie spomínaných opatrení zároveň z uvedených zdrojov posilnia aktivity v rámci environmentálnej výchovy.
Získanie prostriedok na rozvoj vlastného výskumu
Švajčiarsko poskytuje príspevky na znižovanie hospodárskych a sociálnych rozdielov v Európskej únii od roku 2007. Druhý Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce nadväzuje na úspešný prvý cyklus realizovaný v rokoch 2007 až 2017 a prináša na Slovensko finančné prostriedky vo viacerých oblastiach.
Tarabovo ministerstvo plánuje v TANAP-e viaceré projekty, týkajú sa rekonštrukcie ciest aj zvýšenia parkovacej kapacity - VIDEO
„Jedným z významných benefitov, ktorý vďaka programu získa Správa TANAP-u, sú prostriedky na rozvoj nášho vlastného výskumu. Výskum by mal byť neoddeliteľnou súčasťou fungovania národných parkov. Poznatky, ktoré prináša, nám umožňujú lepšie pochopiť minulosť, poznať súčasnosť a plánovať budúcnosť. Udržateľne a so zreteľom na podporu našej jedinečnej biodiverzity,“ dodal riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa.
Konferencia na Liptove
Na Liptove sa počas tohto týždňa konala už aj úvodná konferencia k spomínanému programu i otváracia konferencia preddefinovaného projektu Turisti a príroda spolu.
Jej súčasťou bol slávnostný podpis projektovej zmluvy medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky a Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky pre projekt i uzatvorenie partnerských dohôd so správami národných parkov a švajčiarskym partnerom.