Slovenský raj zaznamenal zmenu v národnostnej štruktúre návštevníkov. Slovákov je čoraz menej, Poliakov a Čechov viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Národný park Slovenský raj, roklina Suchá Belá
Roklina Suchá Belá v Slovenskom raji. Foto: www.npslovenskyraj.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Turistická sezóna v Slovenskom raji ide v línii predošlých sezón. Kým júl bol, čo sa počtu turistov týka, tradične slabší, august je silnejší. Informoval o tom agentúru SITA riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.

Najnavštevovanejšími miestami v národnom parku sú podľa jeho slov opäť Dobšinská ľadová jaskyňa, kam sa ľudia chodia v lete schladiť, roklina Suchá Belá a Prielom Hornádu. Štruktúra návštevníkov v rámci národností sa však v národnom parku mení.

Slovákov prekonali Poliaci a Česi

„Mali sme dlhodobo viac ako 50 percent Slovákov, teraz ich chodí menej, a viac chodí Poliakov a Čechov. Nedá sa ale povedať, že ľudí je menej,“ vysvetlil Dražil. V Slovenskom raji organizujú sčítania turistov dvakrát.

„V júli bolo mierne podpriemerné, ale nasledovať bude ešte sčítanie v auguste. Výsledky budeme môcť vyhodnotiť až po skončení celej sezóny,“ poznamenal riaditeľ správy národného parku. Tradične silný býva podľa jeho slov už aj september.

Turisti v Raji sú podľa Dražila disciplinovaní, návštevný poriadok dodržiavajú.

Počas slnečných dní si na rebrík počkáte

„Je to v norme. Samozrejme, najväčšie kolízne situácie sú v rokline Suchá Belá. Ľudia sú nepoučiteľní, vždy sa tam všetci nahrnú v špičke, okolo 11:00 až 12:00, na rebrík sa preto počas slnečných dní čaká,“ vysvetlil. Na internetovej stránke národného parku je však zverejnený aktuálny obraz situácie v Suchej Belej, ktorý aktualizujú v päťminútových intervaloch a informačný semafor s dobami čakania je na rebríkoch.

„Vidíte rovno, či je rada pri Misových vodopádoch alebo nie. Už je iba na turistovi, aby si obrazovku všimol a rešpektoval to,“ dodal riaditeľ Správy NP Slovenský raj. Zároveň stránka ponúka informácie o prístupnosti jednotlivých roklín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Dražil