Slovenský podnikateľ Daniel J. Kratky kupuje desiatky poľnohospodárskych družstiev v Bielorusku. Podľa zverejnených informácií ide vôbec o prvú a jedinú veľkú zahraničnú investíciu do agrosektora v tejto krajine. V prvej fáze by malo ísť o súhrnnú výmeru približne 100-tisíc hektárov.
Veľké družstvo
Podpisom memoránd medzi vrcholnými predstaviteľmi Brestskej a Grodnenskej gubernie a Danielom J. Kratkym bola zavŕšená prvá fáza procesu privatizácie. Už čoskoro sa začne druhá, implementačná fáza. „Zakladáme Bieloruské farmárske družstvo ako holding, do ktorého postupne začleníme a efektívne prepojíme jednotlivé prebraté družstvá. Veríme, že v relatívne krátkom čase sa nám podarí zrealizovať všetky kroky tak, aby sme zavŕšili celý proces a už na budúci rok sa mohli naplno venovať podnikaniu v bieloruskom agrosektore,“ objasnil ďalšie kroky Daniel J. Kratky.
V Bielorusku sa podľa zverejnenej tlačovej správy transformuje poľnohospodárstvo od 90-tych rokov, ale až teraz boli vytvorené všetky legislatívne podmienky na vstup významnej zahraničnej investície. „Bielorusko si veľmi zakladá na tom, aby svoju pôdu či družstvá zverili odborníkom, ktorí majú s reformami v poľnohospodárstve reálne skúsenosti. Chcú si totiž zachovať potravinovú sebestačnosť, a preto privatizáciu svojich družstiev vnímajú ako mimoriadne citlivú záležitosť. Veľmi si ceníme, že si ako partnera zvolila práve spoluprácu so mnou a mojim tímom. S procesom spájania množstva menších družstiev do efektívne fungujúceho holdingu (model Slovenského farmárskeho družstva) mám bohaté skúsenosti a pozitívne výsledky zo Slovenska, ktoré využijem pri tvorbe nového farmárskeho družstva práve v Bielorusku,“ povedal Daniel J. Kratky.
Kto je Kratky
Daniel J. Kratky je zakladateľ Slovenského farmárskeho, družstva, ktoré združuje poľnohospodárske podniky po celom Slovensku. Hospodári na viac ako 25 000 hektároch v rôznych podmienkach – od trnavskej tabule, cez krupinskú planinu, až po ekologické liptovské pasienky.
Opozičná strana SaS v reakcii k investíciám v Bielorusku uviedla, že oznámenie ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej, že slovenský agrosektor bude investovať do bieloruského poľnohospodárstva, znelo bizarne, keďže slovenský agrosektor nejaví známky finančných prebytkov. Bielorusko ako jediná európska krajina s diktátorom na čele nie je podľa strany pre zahraničné investície bezpečná.
„Nakoniec bude zo slovenského agrosektora, ktorý bude investovať do bieloruského poľnohospodárstva, profitovať len jeden podnikateľ, jedna firma. Oným šťastlivcom je Daniel J. Kratky a jeho Slovenské farmárske družstvo. Celá záležitosť tak naberá typický snsácky ráz,“ uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre životné prostredie Anna Zemanová. „Andrej Danko využil svoju ústavnú funkciu, navštívil Bielorusko a prihral svojmu kamarátovi kšeft,“ konštatovala tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.