Skupina Sanagro, ktorá sa venuje investíciám do poľnohospodárskych družstiev, sa stala najväčším veriteľom spoločnosti AFG v Turčianskych Tepliciach, ktorá v súčasnosti zamestnáva cez 60 zamestnancov. Podnik Sanagro odkúpil pohľadávku AFG vo výške 1,5 milióna eur od lízingovej spoločnosti.
„Firma AFG je v súčasnosti extrémne zadlžená. Našou prioritou bude zachovanie jej činnosti a udržanie dobrého mena u obchodných partnerov. Na riadení firmy sa aktuálne budú spolupodieľať aj naši krízoví manažéri. V osobe majoritného vlastníka vidíme schopného farmára, s ktorým chceme spoločnosť úspešne ozdraviť a nájsť synergie s našim susedným družstvom v Dubovom,“ priblížil situáciu generálny riaditeľ skupiny Sanagro Tomáš Kohút.
Spoločnosť AFG podniká na slovenskom trhu s chovom hovädzieho dobytka a produkciou mlieka od roku 1998. V roku 2011 rozšírila podnikanie o výstavbu a prevádzku bioplynovej stanice za 3 milióny eur. „Dôvodom rozšírenia podnikania bol fakt, že tržby z predaja hovädzieho dobytka boli nedostačujúce. Investícia a následná mliečna kríza v roku 2016 sa však negatívne prejavili na hospodárskych výsledkoch. Majoritný vlastník podielov v AFG Jaroslav Fidrík bol prinútený k ráznemu navýšeniu základného imania, aby stabilizoval firmu,“ dodal Kohút.
„Som rád, že ako majoritný vlastník som našiel partnera, ktorému záleží na fungovaní slovenského poľnohospodárstva a zachovaní činnosti AFG. V skupine Sanagro som videl záchranu. Oslovil som ich a koncom minulého roka sme sa dohodli. Môžeme tak naďalej seriózne podnikať v poľnohospodárstve,“ uviedol Fidrík.
Skupina Sanagro sa v súčasnosti snaží o odkúpenie podielu vo firme AFG od minoritného vlastníka. Tu však podľa Kohúta odkúpenie brzdí dlhoročný nezáujem minoritného spoločníka o chod AFG. „Od roku 2009 sa nezúčastnil ani na jednom valnom zhromaždení, pričom tým blokuje spoločnosť pri uznášaniaschopnosti. Na mimoriadnom valnom zhromaždení v roku 2017, na ktorom sa mala prerokúvať finančná pomoc spoločníkov kvôli zlej finančnej kondície firmy, sa minoritný vlastník takisto nezúčastnil, aj napriek šiestim urgenciám,“ podotkol Kohút.
Majoritný vlastník Jaroslav Fidrík na margo toho zvýšil základné imanie pre záchranu spoločnosti, čím sa jeho podiel pomerovo navýšil na 99,57 percenta podielov, namiesto pôvodných 75 percent. „Majoritný vlastník disponuje dokladmi, ktoré potvrdzujú, že minoritný vlastník nemá záujem o činnosť firmy a nikdy nepredkladal návrhy na riešenie problémov AFG. Minoritnému vlastníkovi sme ponúkli odplatu za jeho podiel. V súčasnosti čakáme na vyjadrenie jeho právneho zástupcu,“ uzavrel Kohút.