Rozbory v studniach ukázali, že voda nie je pitná. Voda v rieke Slaná je vysoko toxická a dokázala by otráviť celé Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slana
Ekologická katastrofa na rieke Slaná. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 12.júla, 18:53

Členovia strany Progresívne Slovensko (PS) upozorňujú na výsledky rozborov, podľa ktorých je voda v studniach v okolí znečistenej rieky Slaná (okres Rožňava) nepitná.

Zároveň upozorňujú na riziko ohrozenia zdravia ľudí pri ekologickej katastrofe a podávajú podnet na prokuratúru. Informoval o tom riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva v tlačovej správe.

Výsledky rozborov sú alarmujúce

„Výsledky dokazujú, že voda v studniach nespĺňa štátom stanovené parametre pitnej vody. V 80 percentách testovaných studní v susedstve znečistenej rieky bolo zistené prekročenie limitných hodnôt železa, znepokojujúca je 20-násobne prekročená hodnota mangánu v jednej vzorke. Súkromné zdroje vody kontaminovala ekologická katastrofa, ktorú spôsobil štát a štát ju musí aj sanovať,” uviedla environmentalistka Tamara Stohlová (PS).

Ako uvádza europoslanec Michal Wiezik, rieka má podľa najnovších rozborov vysoko nadlimitné hodnoty znečistujúcich látok, akými sú železo, sírany, mangán, či karcinogénny a jedovatý arzén, ktorého od začiatku znečistenia uniklo do rieky viac ako 2,5 tony.

„To je množstvo, ktoré by mohlo otráviť celé Slovensko. Päťkrát. Je neuveriteľné, že štát doteraz pravidelne nezisťuje, či má toto znečistenie vplyv na obyvateľov v zasiahnutej oblasti,” dodal Wiezik.

Vláda zlyhala na plnej čiare

Podľa Stohlovej vláda v tomto prípade zlyháva. Zabezpečenie pravidelného a kvalitného monitoringu, dodávok pitnej vody a informácií je podľa jej slov základné minimum, čo štát musí zabezpečiť.

„Už mesiace vyzývame kompetentné ministerstvá na súčinnosť, riešenia sú, dokonca nie sú ani drahé. Namiesto toho počúvame, ako jedno ministerstvo nemá peniaze, a to druhé kompetencie. Kompetentní strácajú čas, likvidujú rieku a riskujú zdravie ľudí. Preto podávame podnet na krajskú prokuratúru z dôvodu nečinnosti kompetentných úradov a ohrozenia zdravia ľudí postihnutých ekologickou katastrofou,” uzavrel Wiezik.

Nie je možné overiť znečistenie

Podľa envirorezortu nie je prakticky možné overiť informáciu o tom, že do rieky Slaná uniklo od počiatku jej znečistenia 2,5 tony arzénu zo sideritových baní v obci Nižná Slaná.

Hodnoty arzénu v povrchovej vode namerané zo zdroja v jednotlivých odobratých vzorkách sa totiž pohybovali v rozmedzí od 1 180 mikrogramov arzénu na liter vody po 14 000 mikrogramov arzénu na liter vody. Množstvo uniknutého arzénu tak nie je možné vypočítať iba jednoduchým vynásobením objemu výpustu vody a dĺžky trvania úniku banských vôd do rieky Slaná,“ uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie ministerstva životného prostredia.

Výsledky rozboru kvality podzemnej vody, ktoré v tlačovej správe uvádza strana PS, sa podľa envirorezortu nezhodujú s výsledkami, ktoré Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave zverejnil na konci júna.

Kvalita je pravidelne sledovaná

Vzorky odoberal úrad v apríli a máji. Z výsledkov vyplýva, že z 20 vzoriek odobratých zo studní v okolitých obciach pri vodnom toku Slaná spĺňalo 17 vzoriek všetky limitné hodnoty.

Kvalita pitných vôd vo vodárenských zdrojoch je pravidelne sledovaná, preto nie je predpoklad ohrozenia ľudského zdravia. V prípade individuálnych zdrojov v tesnej blízkosti takéhoto toku je vhodné, aby si vlastníci pozemkov pravidelne sledovali kvalitu vody v studniach. Ak by došlo k indikovanému prekročeniu limitných hodnôt môže Regionálny úrad verejného zdravotníctva obyvateľom zasiahnutých oblastí vydať odporúčanie, aby nepoužívali vodu zo studní na pitie,“ doplnil envirorezort.

Ministerstvo zároveň pripomína, že uvedená lokalita je banskou oblasťou. Práve preto je prirodzene bohatá na zrudnenie, čo spôsobuje, že vyššie koncentrácie arzénu sa objavujú aj vo vodných tokoch.

Keďže sa celý problém viaže na vytekanie vôd z bývalého banského diela, v danej veci je kompetentné konať Ministerstvo hospodárstva SR.

Ministerstvo zabezpečí revitalizáciu vodného toku

Ministerstvo životného prostredia nemá v lokalitách bývalých dobývacích priestorov žiadne kompetencie. Zamestnanci štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik napriek tomu zabezpečili stabilizáciu koryta rieky Slaná, aby minimalizovali množstvo vody, ktoré do priestorov bane vteká. Na návrh ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) vláda vyčlenila sumu 200-tisíc eur na vyriešenie situácie,“ skonštatoval envirorezort s tým, že po úspešnom zastavení úniku banských vôd odborníci envirorezortu vyčíslia spôsobené škody.

Ministerstvo životného prostredia chce v spolupráci s ďalšími odborníkmi zabezpečiť revitalizáciu vodného toku Slaná.

„Akékoľvek kroky smerujúce k oživeniu rieky Slaná by pred dokončením prác zo strany rezortu hospodárstva nepriniesli pozitívny efekt,“ uzavrel rezort s tým, že sa zároveň zúčastňuje zasadnutí ohľadom situácie na rieke Slané a je pripravené poskytnúť plnú súčinnosť v prípadoch, keď bude potrebná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajMichal WiezikRadovan Choleva
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaSlovenský vodohospodársky podnik