Projekt Príroda v susedstve spojí Slovákov a Poliakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hora, les, hmla, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/jplenio

Posilniť odbornú spoluprácu medzi Slovenskom a Poľskom pri ochrane prírody v cezhraničnom regióne na severovýchode Slovenska má za cieľ nový projekt s názvom Príroda v susedstve.

Projekt uskutočňuje poľský Bieščadský národný park a Národný park Poloniny. Zameraný je na väčšiu propagáciu týchto národných parkov, na čerpanie inšpirácií a skúseností pri ich ochrane ako aj na na zlepšenie a modernizáciu infraštruktúry environmentálneho vzdelávania v tejto oblasti.

Projekt sa zameriava na dobrovoľných strážcov prírody, učiteľov environmentálnej výchovy a sprievodcov. Tí absolvujú viacero praktických seminárov a workshopov priamo v prírode, kde si ozrejmia nielen prírodné zaujímavosti a turisticky atraktívne miesta.

Absolvujú aj školenia prvej pomoci či prednášky a praktické pozorovanie nočnej oblohy, keďže Poloniny majú najmenej svetelného znečistenia na Slovensku. Výstupom projektu budú aj podklady na tvorbu interaktívnych vzdelávacích prvkov a učebných pomôcok, ktoré posilnia možnosti environmentálneho vzdelávania v oboch prihraničných chránených územiach.

Mikroprojekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg. Potrvá do 30. mája 2019. Národný park Poloniny je spolu s priľahlými národnými parkmi na Ukrajine a v Poľsku súčasťou trojstrannej Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty. Jeho najcennejšie ekosystémy (pralesy) sú súčasťou prírodného dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy a staré lesy Nemecka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať