Opozičné Progresívne Slovensko víta, že zástupcovia rezortu životného prostredia a Najvyššieho kontrolného úradu sa vo štvrtok 18. júla zhodli na tom, že je potrebné upraviť zákon a výraznejšie posilniť vplyv štátu pri stanovovaní, ako fungujú vodárenské spoločnosti.
Ako ďalej progresívci zdôraznili, stalo sa to napriek tomu, že minister Tomáš Taraba (nom. SNS) niekoľko týždňov spochybňoval riziko skrytej privatizácie vody.
Zastarané vodovody a kanalizácie
„Je však smutnou vizitkou ministra Tarabu, že sa s predsedom NKÚ nestretol osobne. Najmä potom, ako jeho aj naše varovania verejne spochybňoval,” uviedol poslanec Michal Sabo.
Podľa poslankyne Jany Hanuliakovej hnutie dlhodobo upozorňuje na alarmujúci stav kritickej infraštruktúry.
NKÚ sa obáva ovládnutia vodárenských spoločností, potrebná je legislatívna úprava a väčšia kontrola štátu
„Potrebujeme akútne budovať a obnovovať zastarané vodovody a kanalizácie, pretože ohrozujú prístup ľudí k dodávkam bezpečnej pitnej vody. Keď k tomu pridáme extrémy počasia, sú naše mestá a obce mimoriadne zraniteľné,” dodala Hanuliaková.
Progresívne Slovensko ešte v júni upozornilo, že na Slovensku hrozí skrytá privatizácia vody a vláda sa len nečinne prizerá. Hnutie pri tom poukázalo na správu Najvyššieho kontrolného úradu.
Vykupovanie akcií VVS
Skrytá privatizácia časti alebo celej vodárenskej spoločnosti podľa progresívcov konkrétne hrozila pre vykupovanie akcií Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti cez dlhopisový program Voda spieva prostredníctvom samospráv.
Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy svojou správou v parlamente pripomenul, že toto riziko je ešte zintenzívnené 10 miliardovým investičným dlhom do našej kritickej infraštruktúry.