Pri Chate pod Rysmi plánujú postaviť kompostovacie toalety, pribudnúť by mali aj v ďalších národných parkoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatry, Chata pod Rysmi
Chata pod Rysmi vo Vysokých Tatrách. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. marca, 16:34

Turistický klub Hikemates pripravuje projekt na zlepšenie turistickej infraštruktúry, hlavným cieľom je vytvoriť pilotný model kompostovacích toaliet. Jeho súčasťou je aj výstavba takýchto toaliet v blízkosti Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách.

Potvrdil to pre agentúru SITA predseda klubu Patrik Pajta. V budúcnosti by podľa neho mohli národné parky spomínané toalety umiestniť plošne vo svojich oblastiach.

Zorganizuje architektonickú súťaž

Turistický klub na sociálnej sieti poukázal na problém odhodených servítok a zapáchajúcich exkrementov, s ktorým sa stretávajú ľudia pri turistike v horách a prírode.

V spolupráci s bratislavským developerom tak v rámci prvej fázy avizovaného projektu zorganizuje architektonickú súťaž a vytvorí dokumentácie pre generický dizajn toaliet.

„Generický znamená, že bude všeobecný, teda modulárny. Bude sa tam dať vybrať, či ide o jednu, dve či tri bunky vzhľadom na kapacitu návštevnosti danej lokality. Povrchová úprava bude rôzna. Iná bude pri umiestnení v skalnatom teréne, iná v kosodrevine, na lúke či v lese,“ priblížil Pajta.

Účinnosť budú vyhodnocovať

V druhej fáze chce klub návrh poskytnúť správam národných parkov, ktoré by sa následne s projektmi mohli uchádzať o financie na ich realizáciu zapojením sa do výziev.

„Súčasťou projektu je aj výstavba pilotných toaliet v blízkosti Chaty pod Rysmi, na ktorých bude Tatranský národný park (TANAP) monitorovať a vyhodnocovať účinnosť tohto riešenia,“ informoval turistický klub.

Správa TANAP-u sa teší

Správa TANAP-u v reakcii na sociálnej sieti uviedla, že na spoluprácu sa teší. „Je skvelé, keď sa veci pohnú tým správnym smerom. Veríme, že tento krok ocenia nielen návštevníci Tatranského národného parku, ale predovšetkým príroda,“ napísali ochranári.

Dlhodobú prevádzku a údržbu toaliet zabezpečia podľa Hikemates majitelia chát, Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok (JAMES).

Iniciatívu klubu víta aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry. „V minulosti sme mali tento projekt v pláne, dokonca sme spustili všetky realizačné procesy. Žiaľ, nepodarilo sa nám ho zrealizovať z dôvodu časových limitov na čerpanie dotácie, administratívny proces sme v danom termíne nestihli,“ skonštatovala pre SITA výkonná riaditeľka organizácie Lucia Blašková.

Následne zámer odsunula aj pandémia. „Radi sa k tejto téme opäť vrátime a budeme na tom participovať, avšak potrebujeme mať záruky toho, že povolenia, ktoré sa v Tatrách nie ľahko získavajú, na to budú,“ dodala riaditeľka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia BlaškováPatrik Pajta
Firmy a inštitúcie HikematesOblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké TatrySpráva TANAPu