Slovenské obce len minimálne motivujú svojich občanov viac triediť a tvoriť menej odpadu. Iba asi šesť percent samospráv (168 obcí) nejakým spôsobom naviazalo poplatok za odvoz a likvidáciu odpadu na množstvo vyprodukovaného odpadu. V ostatných obciach platia občania paušál.
Ukazuje to mapa obcí, ktorú zverejnil Inštitút environmentálnej politiky. Ako na sociálnej sieti uvádza Inštitút environmentálnej politiky (IEP), na zvýšenie miery triedenia je pritom motivačný systém poplatkov kľúčový. „Takzvaný množstvový zber oproti paušálnemu ročnému poplatku prispieva k vyššej miere triedenia a zníženiu produkcie odpadu,“ konštatoval IEP.
Najviac používaný je systém, ktorý dáva občanom možnosť nižšej frekvencie odvozu odpadu alebo možnosť zobrať si menšiu nádobu na odpad. Takto ľudí finančne motivuje 87 obcí, väčšina z nich na juhozápade Slovenska. Druhý najpopulárnejší systém je označovanie zberných nádob vopred zakúpenými žetónmi. Keď je nádoba označená žetónom, znamená to, že je naplnená. Ďalšou možnosťou je označovanie nádob QR kódom alebo kombinácia niektorých zo spomínaných systémov. „Ak chce Slovensko zvýšiť mieru triedenia, musia obce občanov finančne motivovať,“ uzatvára IEP.