Do konca mája bolo pre africký mor ošípaných (AMO) usmrtených takmer 54-tisíc jatočných ošípaných. Rovnako bolo vykonaných 104 kontrol v poľovných revíroch.
Z toho v oblasti bez obmedzení (biela zóna) ich bolo vykonaných 8, v nárazníkovej oblasti (modrá zóna) bol počet vykonaných kontrol 16, v oblasti výskytu AMO u diviakov (ružová zóna) bolo skontrolovaných 14 poľovných revírov a v oblasti výskytu AMO u domácich ošípaných (červená zóna) bol počet vykonaných 136 kontrol. Informoval o tom agrorezort na stredajšom rokovaní vlády SR.
Od začiatku poľovníckej sezóny 2022/23, teda od 1. marca, bolo na Slovensku ulovených 9 254 kusov diviačej zveri. V Bratislavskom kraji sa lov zvýšil o 58 percent, v Trnavskom kraji o 47 percent, v Nitrianskom o 41 percent, v Trenčianskom o 80 percent a v Žilinskom sa znížil 16 percent.
Skontrolovali aj zásielky mäsa
Najviac zásielok bravčového mäsa bolo dovezených z Česka a to v počte takmer 4-tisíc kusov. Najväčšie množstvo bolo dovezené zo Španielska, ktoré presahovalo dva milióny kilogramov bravčového mäsa. Z 12 štátov Európskej únie bolo na Slovensko dovezených takmer 14-tisíc zásielok v objeme takmer 12 miliónov kilogramov bravčového mäsa.
Šírenie afrického moru ošípaných sa na Slovensku podarilo zastaviť, situácia sa však môže zo dňa na deň zmeniť
Regionálne veterinárne a potravinové správy do konca mája odobrali 340 úradných vzoriek bravčového mäsa z členský štátov s výskytom AMO (Poľsko, Nemecko, Maďarsko). Všetky vzorky boli negatívne.
Tri štáty predstavujú najväčšiu hrozbu
Od prvého potvrdeného výskytu AMO na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do konca mája tohto roka, bol výskyt vírusu u domácich ošípaných potvrdený v 40 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených takmer 4-tisíc pozitívnych prípadov. Najväčšou hrozbou zostávajú pre nás naďalej okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina.