Po vyliatí Dunaja a Moravy sa výrazne zvyšuje počet liahnísk komárov, ničia ich aj s pomocou helikoptéry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POČASIE: Stúpajúca hladina rieky Dunaj
Stúpajúca hladina rieky Dunaj na Tyršovom nábreží v Bratislave. Bratislava, 5. jún 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Vyliatie riek Dunaj a Morava do prírodných záplavových území znamená podľa hlavného mesta výraznú aktiváciu liahnisk komárov.

Ako informuje magistrát na sociálnej sieti, od začiatku roku vykonali už viac ako 250 zásahov a viac ako 5 000 terénnych monitoringov liahnisk, ktoré vznikali následkom miestnych zrážok.

Larvy sa liahnu do niekoľkých hodín

„Najproblematickejšie liahniská však vznikajú práve teraz, na rozsiahlych zaplavených územiach,“ uvádza mesto s tým, že situáciu monitorujú a zasahujú.

Na zaplavených plochách sa v závislosti od teploty a hĺbky vody do niekoľkých hodín liahnu larvy komárov. „Najintenzívnejší vývin lariev sa deje po ustálení hladiny, čiže keď na zaplavenej ploche prestáva prúdiť voda z hlavného toku,“ vysvetľujú s tým, že larvy komárov sa liahnu najmä v stojatej vode, kde im nehrozí odplavenie do hlavného toku rieky.

„Zaplavené plochy každý deň monitorujeme. Ak sa v odobratej vzorke vyskytnú larvy, ihneď zasahujeme,“ dodáva magistrát s tým, že larvicíd BTI ničí larvy komárov.

Podľa terénu zasahujú prostredníctvom chrbtových chrličov, člnov, dronov a v prípade najväčších plôch aj helikoptérou. „Po zásahu opäť kontrolujeme liahnisko, či bol zásah úspešný a v prípade zostávajúcich lariev zásah opakujeme,“ konštatuje mesto.

Zničia miliardy komárov

Ako dodáva, larvicíd BTI pri správnej aplikácii ničí 100 percent lariev v liahnisku skôr, ako sa z nich vyliahnu komáre. „Keďže je selektívny, na rozdiel od škodlivých chemických postrekov ním môžeme zasahovať aj v chránených územiach III. a IV. stupňa,“ doplnila samospráva.

Napriek prijatým opatreniam mesto upozorňuje, že na území Bratislavy sa nachádzajú rozsiahle liahniská aj na záplavových plochách s V. stupňom ochrany.

„Tu nie je možné zasahovať ani s BTI a už vôbec nie chemickými postrekmi,“ vysvetlil magistrát s tým, že komáre z týchto liahnisk môže vietor zaviať aj do obývaných častí mesta.

„Vďaka zásahom na všetkých ostatných plochách však zničíme miliardy komárov a bez týchto zásahov by situácia bola výrazne horšia,“ uzavrelo mesto.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať