Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bude využívať diaľkový prieskum Zeme na overovanie činností na plochách.
Cez nový systém plošného monitorovania plôch si bude vedieť overiť, či na uvedených plochách farmár skutočne zrealizoval požadované poľnohospodárske aktivity. PPA o tom informovala v tlačovej správe.
Farby ako na semafore
Ak si farmár podáva žiadosť o priame platby, deklaruje plodinu, prípadne kultúru na konkrétnej ploche, na ktorej hospodári.
Platobná agentúra bude monitorovať prítomnosť deklarovanej plodiny na ornej pôde, výkon agrotechnickej operácie na trvalom trávnom poraste v požadovanom termíne a zmenu plodiny na deklarovanej ploche.
PPA bude najbližšie roky pod permanentným dohľadom kontrolórov, rozhodol NKÚ
Prijímateľ bude mať možnosť cez aplikáciu sledovať na svojich deklarovaných plochách priebežné výsledky monitoringu nového systému za pomoci semaforu farieb.
Zelená farba bude signalizovať splnenie monitorovanej podmienky, oranžová, že je potrebné žiadosť upraviť a červená bude znamenať identifikované neplnenie monitorovanej podmienky.
Zmonitorujú všetkých a všetko
Prijímateľ bude mať možnosť reagovať na zverejnené výsledky v oranžovej farbe zaslaním geotagovaných fotografií a prípadne upraviť svoju žiadosť. V tomto roku a v roku 2024 to bude dobrovoľné a od roku 2025 povinné.
Podľa PPA bude mať žiadateľ možnosť sledovať priebežné výsledky nového systému a včasne na ne reagovať, prípadne opraviť chyby v žiadosti.
Parlament prelomil veto prezidentky a potvrdil Tarabovu novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov
„Nemenej dôležité je aj to, že kontrola bude spravodlivejšia pre všetkých žiadateľov, keďže monitoring sa uskutoční vždy u všetkých prijímateľov a na všetkých plochách,“ informovala PPA.
Nový spôsob overovania je založený na vyhodnocovaní dát z diaľkového prieskumu Zeme, najmä z družíc Sentinel 1 a 2. Povinnosť zaviesť tento systém vyplýva z novej spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027.