Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) kritizuje Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý bol podľa neho pripravený bývalou vládou bez zapojenia sociálnych partnerov, zamestnávateľov či zástupcov regiónov.
„Experiment, keď sa úradníci v Bratislave hrali na sociálnych inžinierov, bol od začiatku odsúdený na neúspech,“ povedal Taraba s tým, že napriek tomu ministerstvo plánuje dokončiť niektoré projekty a zachrániť finančné prostriedky pred ich prepadnutím.
Intenzívna spolupráca
Šéf envirorezortu dodal, že jeho ministerstvo intenzívne spolupracuje s Úradom podpredsedu vlády pre Plán obnovy a odolnosti Petrom Kmecom a taktiež vedie konštruktívne rokovania s Európskou komisiou.
Envirorezort je najhoršou inštitúciou v plnení úloh z Plánu obnovy. Aktivisti vyzvali Tarabu, aby na nich začal pracovať
„Urobíme všetko pre to, aby tieto peniaze neprepadli, ale boli použité na dekarbonizačné či iné zmysluplné environmentálne projekty,“ zdôraznil Taraba.
Kritika tzv. goldplatingu
Vicepremiér Taraba tiež odmieta, aby o hospodárskom rozvoji a environmentálnych pravidlách rozhodovali predovšetkým úradníci či aktivisti. Kritizuje aj tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších pravidiel ako vyžaduje legislatíva EÚ, čo sa podľa neho deje aj v procesoch EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie).
„Tarabove čistky“ ohrozujú miliardy z EÚ je nezmysel. Budeme mať o 600 miliónov eur viac, reaguje minister životného prostredia
„Navrhovaná zmena EIA má za cieľ vrátiť Slovensko medzi civilizované štáty, kde každý, kto požiada o povolenie, vie, čo sa od neho požaduje a v akom horizonte povolenie získa. Vypaľovanie investorov mimovládkami sa skončí,“ uviedol minister.
Zákon o krajinnom plánovaní
Podľa Tarabu bol pôvodný zákon o krajinnom plánovaní pripravený bývalou vládou ako diktát, čo môžu a nemôžu samosprávy robiť na svojom území.
„Takýto zákon nemá v EÚ v tejto podobe nikto a bol by výraznou komplikáciou pre ďalšie územné plánovanie,“ uviedol Taraba.
O Tarabovej novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa bude rokovať až v septembri
Preto bol zákon upravený tak, aby splnil podmienky a nebol prekážkou na vyplatenie peňazí z Plánu obnovy.
„Legislatíva vytvára priestor na lepšie plánovanie do budúcnosti a samosprávam dáva jednoznačné právo záväzne sa vyjadrovať k plánom na ich území,“ zdôraznil na záver vicepremiér Taraba.