Plán obnovy bol pripravený bývalou vládou bez odbornej verejnosti, odkázal Taraba aktivistom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) kritizuje Plán obnovy a odolnosti SR, ktorý bol podľa neho pripravený bývalou vládou bez zapojenia sociálnych partnerov, zamestnávateľov či zástupcov regiónov.

Experiment, keď sa úradníci v Bratislave hrali na sociálnych inžinierov, bol od začiatku odsúdený na neúspech,“ povedal Taraba s tým, že napriek tomu ministerstvo plánuje dokončiť niektoré projekty a zachrániť finančné prostriedky pred ich prepadnutím.

Intenzívna spolupráca

Šéf envirorezortu dodal, že jeho ministerstvo intenzívne spolupracuje s Úradom podpredsedu vlády pre Plán obnovy a odolnosti Petrom Kmecom a taktiež vedie konštruktívne rokovania s Európskou komisiou.

Urobíme všetko pre to, aby tieto peniaze neprepadli, ale boli použité na dekarbonizačné či iné zmysluplné environmentálne projekty,“ zdôraznil Taraba.

Kritika tzv. goldplatingu

Vicepremiér Taraba tiež odmieta, aby o hospodárskom rozvoji a environmentálnych pravidlách rozhodovali predovšetkým úradníci či aktivisti. Kritizuje aj tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších pravidiel ako vyžaduje legislatíva EÚ, čo sa podľa neho deje aj v procesoch EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie).

Navrhovaná zmena EIA má za cieľ vrátiť Slovensko medzi civilizované štáty, kde každý, kto požiada o povolenie, vie, čo sa od neho požaduje a v akom horizonte povolenie získa. Vypaľovanie investorov mimovládkami sa skončí,“ uviedol minister.

Zákon o krajinnom plánovaní

Podľa Tarabu bol pôvodný zákon o krajinnom plánovaní pripravený bývalou vládou ako diktát, čo môžu a nemôžu samosprávy robiť na svojom území.

Takýto zákon nemá v v tejto podobe nikto a bol by výraznou komplikáciou pre ďalšie územné plánovanie,“ uviedol Taraba.

Preto bol zákon upravený tak, aby splnil podmienky a nebol prekážkou na vyplatenie peňazí z Plánu obnovy.

Legislatíva vytvára priestor na lepšie plánovanie do budúcnosti a samosprávam dáva jednoznačné právo záväzne sa vyjadrovať k plánom na ich území,“ zdôraznil na záver vicepremiér Taraba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter KmecTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR