„Tarabove čistky“ ohrozujú miliardy z EÚ je nezmysel. Budeme mať o 600 miliónov eur viac, reaguje minister životného prostredia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) robí spomedzi ministrov zrejme najväčšie čistky. Uviedla to Nadácia Zastavme korupciu s tým, že za osem mesiacov zaznamenali takmer 50 odídených odborníkov.

Podľa nadácie na uvoľnené miesta po expertoch prišli často nekvalifikovaní ľudia, členovia SNS alebo strany Život – NS.

Problém zohnať odborníkov

Lucia Szabová z Klimatickej koalície potvrdila, že vláda má právo na svoje nominácie, no z envirorezortu odišli experti, ktorí tam pracovali roky.

Na Slovensku je podľa nej dlhodobo problém zohnať do štátnej správy odborníkov, a to nielen v rezorte životného prostredia, aj keď tam je to veľmi citeľné. Organizácia o stanovisko požiadala aj ministerstvo životného prostredia, ktoré sa v tejto súvislosti odvolalo na zákon.

„Vedúci zamestnanci boli z funkcie odvolaní v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o štátnej službe,” vyjadril sa envirorezort. Zastavme korupciu pripomenula, že zákon zmenila vláda Igora Matoviča tak, že vedúcich je možné odvolať bez udania dôvodu.

Vypísané výberové konania

Ministerstvo súčasne uviedlo, že na viaceré funkcie vypísalo výberové konania, bližšie sa však nevyjadrilo. Podľa Nadácie Zastavme korupciu však tieto výberové konania vyznievajú zvláštne.

Szabová spomenula, že v množstve prípadov sú viditeľné stranícke prepojenia, ale nulová skúsenosť s manažmentom alebo oblasťou, ktorú majú riadiť. Podľa bývalého štátneho tajomníka envirorezortu Michala Kiču (Demokrati) koná Taraba v prospech lobistov a ide o bezprecedentné rodinkárstvo a dohadzovanie funkcií čisto po straníckej linke.

Podľa Kiču to hraničí s korupciou. Organizácia súčasne upozornila, že nízka odbornosť manažérov môže mať negatívny a priamy finančný dopad na krajinu, a regióny môžu prísť o financie.

Reakcia ministra

Taraba sa vyjadril, že z rezortu odišli ľudia, ktorí boli napojení na predošlú vládnu moc. „Otvorene hovorím, že s nimi spolupracovať neplánujem a nechcem. Každého som odvolal preto, lebo v niektorej svojej oblasti fatálne zlyhal,“ uviedol minister a pokračoval, že to, že „Tarabove čistky“ ohrozujú miliardy z je nezmysel.

„Tieto čistky spôsobia, že Slovensko tento rok z našej predikcie bude mať 600 miliónov eur. Minulý rok títo ‚top odborníci‘ spôsobili, že nám prepadli eurofondy za 430 miliónov eur,“ vyhlásil Taraba s tým, že ide o ľudí, ktorí cítia, že strácajú svoj vplyv na rezort.

„A budú ho strácať ešte viac. Toto sú ľudia, ktorí spôsobili, že na ministerstve životného prostredia sme našli neuhradené faktúry, kde úroky z omeškania sú vo výškach stoviek tisíc eur. Všade sme popodávali trestné oznámenia a polícia ich prijala a ďalej v nich koná,“ uzavrel Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičLucia SzabováMichal KičTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKlimatická koalíciaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNadácia Zastavme korupciuSNS Slovenská národná stranaStrana Demokrati