Občania chcú na stretnutí s odborníkmi vyjadriť nesúhlas s plánom Slovenského vodohospodárskeho podniku postaviť tesne nad obcou dve priehrady.
Obyvatelia a miestni poslanci z obce Doľany v okrese Pezinok sa v sobotu stretnú s odborníkmi na vodné hospodárstvo na diskusii o najvhodnejších protipovodňových opatreniach, ktoré by mali zabrániť podobnej katastrofálnej povodni, aká zasiahla obec v roku 2011. Občania chcú zároveň vyjadriť nesúhlas s plánom Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) postaviť tesne nad obcou dve priehrady, ktoré podľa nich ohrozia nielen okolitú Chránenú krajinnú oblasť (CHKO) Malé Karpaty, ale aj ich domovy. Ako pre agentúru SITA povedala Tatiana Heldová z miestneho Spolku za krajší život v Doľanoch, obecné zastupiteľstvo už výstavbu priehrad bez vedomia občanov podporilo, takže na stretnutí chcú presvedčiť nových poslancov a staronového starostu Jozefa Mruškoviča o nevhodnosti tohto riešenia a navrhnúť spolu s odborníkmi iný postup. Dodala, že Bratislavský samosprávny kraj je proti výstavbe priehrad a dáva prednosť takzvanému zelenému riešeniu.
V roku 2016 dal SVP vypracovať štúdiu protipovodňových opatrení na Podhájskom potoku, ktorá prezentuje zámer vybudovania ochrannej nádrže so 17,6 metra vysokou hrádzou v údolí Malých Karpát priamo nad obcou spolu s druhou ochrannou nádržou Vinice s výškou hrádze 9,4 metra situovanou vo vedľajšom údolí. Tento zámer ako jediný možný variant protipovodňovej ochrany Dolian s odhadovanými investičnými nákladmi vyše tri milióny eur presadzuje SVP, aj zastupiteľstvo obce vyslovilo kladné stanovisko. Podnik sa podľa Heldovej tohto zámeru odmieta napriek nesúhlasu obyvateľstva vzdať a tvrdí, že do štúdie a geologického prieskumu už investoval asi 100-tisíc eur. Nepomohlo ani 979 podpisov z celého Slovenska pod petíciou proti výstavbe nádrží.
„Preto sme sa rozhodli pozvať vybraných odborníkov do Dolian na neformálne pracovné stretnutie, na ktorom by sme chceli spoločne hľadať a navrhnúť možné varianty protipovodňových opatrení s menším negatívnym dopadom na životné prostredie v CHKO Malé Karpaty a na život obyvateľov obce,“ uviedla Heldová. Namiesto veľkej priehrady by jej odporcovia privítali niekoľko suchých poldrov, teda prírodných nádrží na zachytávanie prívalových dažďov, naplavenín, erodovanej pôdy a kameňov. „Ak zahatáme údolie priehradou, tak znemožníme rybám v Podhájskom potoku voľný priechod. Zničíme prirodzený biokoridor údolia a vyrúbeme kus lesa. Hrozí, že ak sa hrádza priehrady prelomí, vlna zničí všetko pod ňou. To znamená, že naša dedina by v prípade havárie takmer zmizla z povrchu zemského,“ zdôraznila Heldová. Uzavrela, že schvaľovanie výstavby je dlhodobý proces. Zámer musí byť súčasťou územného plánu obce so súhlasom kraja a musí prejsť hodnotením vplyvov na životné prostredie.
Stretnutie sa uskutoční v sobotu 26. januára v Doľanoch o 9:00 v klube spolku pri obecnom úrade a odhadom potrvá až do 18:00. Súčasťou bude aj prehliadka terénu a miest, kde majú byť priehrady postavené. Účasť podľa Heldovej zatiaľ prisľúbilo 12 odborníkov vrátane vodohospodárov, hydrológov či ochranárov, ako aj predstavitelia BSK.