Poslanecká novela zákona o národných parkoch má vážne nedostatky a vyvoláva rastúce napätie. Tvrdí to mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Lenka Halamová. Kresťanskí demokrati preto opätovne žiadajú stiahnuť poslanecký návrh zákona.
Chýba jasná koncepcia
Presunúť štátne pozemky v národných parkoch z gescie ministerstva pôdohospodárstva pod envirorezort podľa KDH nerieši skutočné problémy v národných parkoch a vyvoláva veľkú neistotu u dotknutých subjektov.
Budajovo ministerstvo ukončilo sériu debát o reforme národných parkov, stáť bude niekoľko miliónov eur
„Zdá sa pánovi ministrovi, že Slovensko je ešte málo rozdelené, keď sa ani nepokúša nájsť dohodu? Zjednotiť správu národných parkov je potrebné, no týmto návrhom zákona sa to vôbec nevyrieši. Je nutné otvorene a poctivo rokovať s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov, keďže napríklad v TANAP-e je až polovica územia v rukách neštátnych vlastníkov,“ priblížil podpredseda KDH Marián Čaučík.
Ďalší problém vidí v tom, že len presunom správy majetku z jedného ministerstva na druhé sa nezabezpečí ochrana a dobrá správa vzácnych území. „Minister Budaj hovorí o systémových zmenách, no chýba jasná koncepcia, čo sa vlastne bude diať po prijatí zákona,“ upozornil podpredseda KDH.
Veľké obmedzenia pre neštátnych vlastníkov
Takéto vážne rozhodnutia majú byť podľa neho výsledkom odborného širšieho dialógu, nie „nedomysleného direktívneho rozhodnutia“. Prijatie zákona v tejto podobe podľa Čaučíka nezabezpečí kvalitnejšie procesy a ochranu prírody a krajiny na Slovensku.
KDH upozornilo aj na otázky zonácie národných parkov na Slovensku. „Ak zákon prejde, dá sa očakávať, že rezort životného prostredia bude v národných parkoch presadzovať bezzásahovosť na výrazne väčšom území. To môže znamenať veľké obmedzenia aj pre neštátnych vlastníkov. Vymáhanie odškodnenia od štátu je v takýchto prípadoch veľmi zložité,“ doplnil člen odbornej skupiny KDH pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie Ladislav Rosival.