Najlepšiu kvalitu ovzdušia v Európe majú mestá v Škandinávii a Pobaltí. Vyplýva to z hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA), pričom ako uvádza portál euronews.com, najhoršie obstáli mestá v Poľsku a Taliansku.
Umea má najlepšie ovzdušie už druhýkrát
Mestom s najlepšou kvalitou ovzdušia na starom kontinente je v ostatných dvoch rokoch Umea vo Švédsku, kde zaznamenali koncentráciu pevných častíc v priemere 3,7 mikrogramu na meter kubický. Nasleduje fínske mesto Tampere (3,8) a Funchal na portugalskom ostrove Madeira (3,8).
Počas pandémie sa zlepšila kvalita ovzdušia, čo zachránilo život tisíckam Európanov
V najlepšej desiatke figurujú ešte švédske mestá Uppsala a Štokholm, estónske trio Tallin, Narva a Tatu, španielska Salamanca a nórske duo Bergen a Trondheim.
Najhoršie ovzdušie má Nowy Sacz
Mestom s najhoršou kvalitou ovzdušia je poľský Nowy Sacz neďaleko slovenských hraníc, kde bola koncentrácia pevných častíc 27,3 mikrogramu na meter kubický. Nasleduje talianska Cremona (25,9) a Slavonski Brod v Chorvátsku (25,7).
Slováci si môžu vypočítať ako veľmi znečisťujú ovzdušie, ministerstvo spustilo kalkulačku
Medzi najhoršími sú aj ďalšie štyri poľské mestá – Zgierz, Piotrków Trybunalski, Žory a Krakov, trojica talianskych – Vicenza, Brescia a Pavia, ako aj bulharské mesto Veliko Tarnovo.
V zozname je i päť slovenských miest
EEA zaradila do zoznamu 300 európskych miest. Nachádza sa medzi nimi aj kvinteto slovenských. Najhoršie dopadla Žilina (17,73), nasledovaná Nitrou (14,68), Košicami (14,17), Bratislavou (13,5) a Banskou Bystricou (12,78).