Patrí medzi ohrozené, no aj medzi najjedovatejšie druhy hmyzu na Slovensku. Májka fialová má povesť nebezpečného chrobáka, na ktorého si treba dávať pozor a ktorého nemáme v žiadnom prípade brať do rúk.
Kantaridín môže aj zabiť
Na pohľad krásny, tmavý chrobák s nádychom do modra až fialova vypúšťa pri dotyku páchnucu žltkastú tekutinu – hemolymfu, ktorá obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín.
Ten môže spôsobiť nepríjemné kožné reakcie vo forme pľuzgierov, no vo väčších dávkach môže i zabiť. Pre človeka je kantaridín smrteľný už pri dávke 30 mikrogramov.
Májka je ohrozený druh
Májka sa vyskytuje na celom území Slovenska a je zaradená do zoznamu ohrozených živočíchov. Stretnúť sa s ňou môžeme najmä na lúkach, ale aj v záhradách.
Dorastá do veľkosti jeden až štyri centimetre, samičky sú pritom väčšie než samčekovia.
Panikáriť netreba
Podľa entomológov však panikáriť pri strete s májkou nie je nutné. „Aby sa človek májkou otrávil, tak by ich musel zjesť niekoľko,“ pre český server zprávy.akruálne.cz uviedol entomológ Aleš Bezděk.
Prípad otravy u človeka alebo domáceho zvieraťa si Bezděk nepamätá. Človek by sa ale aj tak mal dávať pozor a zabrániť, aby sa jedovatý kantaridín nedostal do styku s citlivou sliznicou ako jazyk alebo oko.
V prípade ohrozenia je však májka vždy pripravená svoju chemickú zbraň použiť, no najbežnejšie sú po strete s ňou len kožné reakcie.