Na Slovensku tvoríme stále viac odpadu, zlepšujeme sa však v recyklácii a skládkovaní odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recyklácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tvorba odpadu na Slovensku stúpa od roku 2014 trikrát rýchlejšie v porovnaní s priemerom Európskej únie, stále ho však nedosahuje. Slovensko so 478 kilogramami na osobu vytvára stále menej odpadu v porovnaní s EÚ a jej 513 kilogramami.

Prvý pokles od roku 2013

V Únii sa produkcia komunálneho odpadu v roku 2022 znížila medziročne o 3,6 %, čo je prvý pokles od roku 2013. Dobrou správou podľa analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy je, že naši krajania zlepšujú recykláciu aj skládkovanie odpadu.

„Podiel recyklovaného odpadu sa za posledných desať rokov zvýšil o 36 percentuálnych bodov, z 21 % na 57 %, a výrazne sa tak priblížil k priemeru EÚ, ktorý je 74 %,“ uvádza inštitút vo svojej analýze. V roku 2022 Slovensko zrecyklovalo a energeticky zhodnotilo 274 kilogramov odpadu na osobu.

Zníženie celkového objemu odpadu

Celkové zhodnotenie odpadu v EÚ kleslo medziročne o 5 % na 379 kilogramov na osobu. Medzi pravdepodobné príčiny patrí energetická kríza, ktorá prispela k zníženiu objemu celkového odpadu.

Tvorbu odpadu dlhodobo pomáha znižovať aj zber bioodpadu či zálohovanie PET fliaš. Slovensko skládkuje 188 kilogramov na obyvateľa, priemer EÚ je 118 kilogramov. Podiel skládkovaného odpadu sme za dekádu znížili z 81 % na 39 %, pričom priemer EÚ je 23 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaInštitút pre stratégie a analýzy