Ministerstvo životného prostredia eviduje v tomto roku už 15 útokov medveďa na človeka, nová legislatíva má pomôcť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rezort životného prostredia eviduje v tomto roku 15 útokov medveďa na človeka. Informoval o tom envirorezort s tým, že postup pri manažmente medveďov bude vďaka novej legislatíve efektívny a rýchly.

Minister Tomáš Taraba (SNS) je názoru, že ochrana života a zdravia má najvyššiu prioritu, a preto ministerstvo v spolupráci s rezortom vnútra usmerňujú postup kľúčových subjektov pri aplikácii novely zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, ako aj zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá zjednodušuje postup pri usmrtení problémových jedincov medveďa.

Ochrana ľudského života

Ministerstvo pripomenulo, že v roku 2016 Štátna ochrana prírody SR evidovala jeden útok medveďa, v roku 2023 ich bolo 12 a k polovici júna tohto roku je to už 15 útokov na človeka, pričom jeden bol smrteľný.

Taraba je presvedčený, že bývalá vláda povýšila ochranu medveďa nad ochranou ľudského života. „Budeme chrániť prírodu, ale rovnako aj objektívne záujmy ľudí. Každý medveď, ktorý sa priblíži k obydliam ľudí, bude napriek aktivitám politických strán, ktoré obhajujú záujmy a práva všetkých len nie našich občanov, na základe nového zákona, eliminovaný,“ vyhlásil Taraba s tým, že postupy komunikovali s rezortom vnútra, pôdohospodárstva, ochranármi a poľovníkmi.

Rezort ďalej vysvetlil, že v praxi to bude vyzerať tak, že mimoriadnu situáciu budú spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v ktorých sa vyskytujú problémové medvede.

Ak mimoriadna udalosť vznikne výlučne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. Taktiež môže nastať situácia, že budú dotknuté dva a viaceré okresy, v takom prípade bude mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja,“ doplnilo ministerstvo.

Povolenie výnimky z druhovej ochrany

Rezort pokračoval, že užívatelia poľovných revírov budú môcť požiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu.

Ministerstvo vysvetlilo, že na miestach, kde opakovane zaznamenali výskyt medveďov, ktorí ohrozujú obyvateľov dotknutých obcí a návštevníkov prírody, bude vymedzená zóna, v ktorej ich bude možné loviť.

Súčasne bude v týchto lokalitách zákaz vykladania potravy na vnadiská, aby sa zamedzilo lákaniu medveďov. Spomínaná žiadosť bude obsahovať napríklad údaje o počte problémových jedincov, mapový podklad so zakreslením hraníc katastrálneho územia a navrhovanej časti revíru, v ktorej bude možné lov realizovať, a tiež navrhovaný počet jedincov, ktorý bude možné odloviť.

Tieto podklady bude vyhodnocovať ministerstvo, ktoré žiadosť vyhodnotí a rozhodne o povolení výnimky. Ministerstvo pripomenulo, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny o zjednodušenom odstrele medveďov získala ústavnú väčšinu, odobrila ju aj prezidentka Zuzana Čaputová a dostala zelenú aj od Európskej komisie.

Každý prípad bol posúdený

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR pre agentúru SITA minulý týždeň potvrdila, že v období od 6. do 22. mája bolo eliminovaných 16 problémových, synantropných jedincov medveďa hnedého.

Ako prvý na to upozornil na sociálnej sieti bývalý šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého a odborník na veľké šelmy Marián Hletko, ktorého miesto zrušil envirorezort organizačnou zmenou pred pár mesiacmi. Zároveň zverejnil aj fotografie zabitých medveďov.

ŠOP tvrdí, že každý tento prípad bol pred samotnou elimináciou individuálne posúdený a vyhodnotený. Zároveň zdôraznila, že pri manažmente medveďa hnedého postupuje v zmysle platnej legislatívy. „V každom jednom prípade išlo o jedinca, ktorý stratil plachosť pred ľuďmi, respektíve predstavoval ohrozenie pre životy, zdravie a majetok občanov,“ prízvukuje ŠOP.

Bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati) na sociálnej sieti napísal, že medzičasom Štátna ochrana prírody uzavrela dohody so 125 poľovníckymi združeniami. „Ak pôjdu týmto tempom, prežijú do konca volebného obdobia vôbec nejaké medvede? Páni Taraba, Kuffa, Huliak, Kysel, Slaštan, pochválite sa výsledkami vašej práce?“ napísal minulý týždeň Kiča na Facebooku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián HletkoMichal KičaTomáš TarabaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie DemokratiEK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná stranaŠOP Štátna ochrana prírody