Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč nijakým spôsobom nerieši miliónové škody, ktoré poľnohospodárom spôsobuje raticová zver. Uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS) a zároveň ho vyzvala, aby začal okamžite konať, pretože zákonné možnosti, ktoré platia od roku 2009 na to má.
Miliónové škody
„Dnes chceme poukázať na zlyhanie ďalšieho ministra. Tentokrát šéfa rezortu pôdohospodárstva Richarda Takáča. Poľnohospodárom totiž vznikajú miliónové škody spôsobené raticovou zverou a minister pol roka nerobí absolútne nič. Toto je skutočne neprijateľné,“ uviedol na tlačovej besede predseda SaS Branislav Gröhling.
Po žatve sa z ornej pôdy stáva doslova Sahara, biopásy sú pre vtáctvo a zver jediným miestom na schladenie
Podľa Alojza Hlinu poslanca NR SR za SaS najskôr spôsoboval najviac škôd medveď, z ktorého sa stala ikona politického zápasu, preto politici situáciu vyriešili veľmi rýchlo. Škody však spôsobuje aj raticová zver, aj keď tá neohrozuje život, no vznikajú škody na úrovni 20 miliónov eur ročne.
Poľnohospodári prestávajú sadiť
„Treba to jednoznačne riešiť. Raticovej zveri je viac ako kráv, na poliach sa pasú srny, jelene, daniele,“ povedal. Minister Takáč pritom možnosti na riešenie má, a tými je zákon o poľovníctve z roku 2009, a teda z čias, keď bola pri moci Ficova vláda.
Odstrel medveďov bude jednoduchší, ministerstvo predstavilo usmernenia aj pri vyhlasovaní mimoriadnych situácií (video)
„Len treba chcieť situáciu riešiť, pretože výsledok je taký, že poľnohospodári prestávajú sadiť, lebo sa im to neoplatí,“ poznamenal A. Hlina.
Nečinnosť a neodbornosť
Predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon sa opýtal, prečo minister Takáč nekoná a prečo ako zodpovedný vedome spôsobuje škodu rezortu, ktorý riadi.
„Faktom je, že divá zver je limitujúcim faktorom v mnohých prípadoch, farmári prestávajú hospodáriť, obmedzujú svoju činnosť, pretože premnožená zver im to znemožňuje,“ vysvetlil s tým, že posledných šesť až sedem rokov sa škody pohybujú medzi 15 až 20 miliónmi eur a v prípade lesných pozemkov na úrovni 1,5 až 2 milióny eur.
Ornitológovia nesúhlasia s názorom SPPK, že k premnoženiu hrabošov prispeli biopásy a žiadajú ich zachovanie
„Toto sa dá zosobniť Takáčovi za jeho nečinnosť a neodbornosť,“ povedal Simon a dodal, že Minister Takáč, ako ústredný orgán štátnej správy, má možnosť prikázať lesným úradom, aby využili kompetencie dané zákonom z hľadiska regulácie premnoženej zveri na danom území.
„Zároveň má zo zákona kompetenciu dať súhlas na lov zveri aj čase, keď to zákon neumožňuje. Ak to poľovné združenie nesplní, okresný úrad má právo zabezpečiť náhradný odstrel,“ uzavrel Simon.