Potravinová sebestačnosť je podľa ministra pôdohospodárstva SR Jána Mičovského bytostnou záležitosťou Slovenska. „Žalostný stav musíme zmeniť a posunúť sa hore. Zápornú bilanciu o množstve dovážaných potravín chceme v najbližších rokoch zlepšovať. Nie slovami, ale dobrým systémom,“ uviedol to v pondelok pri svojej účasti na diskusii portálu Euractiv.
Prechodné obdobie
Hlavnými témami diskusie boli priority novej vlády v Strategickom pláne Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) 2021-2027 a potravinová sebestačnosť. Európska komisia v máji schválila Stratégiu biodiverzity do roku 2030 a Stratégiu z farmy na stôl, ktoré boli tiež predmetom rozhovorov.
Billa spúšťa projekt na podporu predaja slovenských potravín, ponuku rozšírila o viac ako 80 výrobkov
V súvislosti s prípravou nového programového obdobia a Strategického plánu sa na úrovni Rady EÚ čoraz viac hovorí aj o prechodnom období.
To vytvára dostatočný priestor na nastavenie viacerých systémových riešení aj pre slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo. „Tie miliardy, ktoré prúdili z rôznych štruktúrnych schém, neboli dobre využívané,“ doplnil Ján Mičovský.
Ekologizácia slovenského poľnohospodárstva
Podľa slovenského agroministra v neposlednom rade zohráva úlohu aj dostatočná edukácia. „Veď si len spomeňme, ako sme vyriešili problém so slovenskou jahňacinou počas veľkonočných sviatkov,“ uviedol Ján Mičovský jeden z aktuálnych príkladov.
Minister Budaj chce farmárčením a „mäkkým“ turizmom podporiť ľudí žijúcich v Muránskej planine
Medzi ďalšie nezanedbateľné výzvy patrí podľa Mičovského ekologizácia slovenského poľnohospodárstva a zmeny v agrodotačnej schéme.
„Tu je aj veľká úloha ministerstva, aby sme si nastavili správne kontrolné mechanizmy, ktoré nebudú v rozpore s legislatívou EÚ,“ dodal Mičovský.