Mestá žiadajú o stiahnutie vládnej novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú do parlamentu predložilo ministerstvo životného prostredia. Žiadajú jej riadne prerokovanie v pripomienkovom konaní.
Únia miest Slovenska (ÚMS) tvrdí, že zmeny vychádzajú v ústrety developerom, ktorým tak bude umožnené odstraňovať stromy v mestách a prímestských oblastiach bez akejkoľvek náhrady.
V čase klimatickej krízy a potreby ochrany prírody je takéto konanie podľa ÚMS neprijateľné. Okrem iného by odobrenie tohto zákona znamenalo stratu príjmov pre mestá a obce, ktoré posledné roky zápasia s vážnym nedostatkom financií.
Novela neprešla odbornou diskusiou
Novela súčasne podľa zástupcov Únie miest Slovenska neprešla žiadnou odbornou diskusiou, dôvodová správa obsahuje zavádzajúce argumenty a kritizujú aj jej prijímanie v skrátenom legislatívnom konaní, na čo podľa nich nie je relevantný dôvod.
Poslanci prerokujú zrýchlene novelu zákona, ktorá má zjednodušiť výrub drevín a znížiť strety s medveďom
„Novela zákona má, podľa ministerstva, odstrániť byrokraciu pre obyvateľov pri výrube stromov. Rezort však neberie do úvahy, že bežnou požiadavkou fyzických osôb nie sú stovky stromov, ale niekoľko kusov. Pri akomkoľvek väčšom zásahu do zelene je nevyhnutné odborné posúdenie jeho vplyvu na lokálny ekosystém a obyvateľov dotknutého územia. Zároveň je nevyhnutné takúto stratu ekosystémových služieb, ktoré poskytujú stromy a dreviny, systematicky nahrádzať,“ uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.
Prijatím zmien by mohol výrub stromov realizovať napr. investor, a to bez potreby aktuálnych schvaľovacích procesov a bez akejkoľvek náhrady, či vo forme novej výsadby stromov či finančného príspevku.
Zavádzajúce tvrdenie
Zavádzajúce je podľa miest aj tvrdenie, že zmeny nebudú mať vplyv na životné prostredie, rozpočet a služby verejnej správy.
Novela o výruboch podľa starostov dramaticky ohrozí samosprávy, žiadajú stiahnuť návrh zmeny zákona z rokovania NR SR (foto)
„Rezort tiež argumentuje naliehavosť potrebou ,sprehľadniť´ územie pre výskyt medveďa hnedého. Týmto ,sprehľadnením´ však prídu o svoje prirodzené biotopy fakticky všetky živočíchy, ktoré ich doposiaľ obývali – od vtáctva, cez cicavce, až po nenahraditeľné opeľovače. Rezort ďalej neposkytuje žiaden odborný argument k tomu, že medveď hnedý prichádza do obývaných území kvôli tomu, že sa má kde schovať,“ vysvetlila Piršelová.