Postupné preverenie všetkých možných príčin zhoršenia stavu vodného toku Slatiny v okresoch Zvolen a Detva, vrátane vyvodenia zodpovednosti v prípade preukázaného porušenia zákona, je záverom pracovného stretnutia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), dotknutých štátnych orgánov a ostatných organizácií vrátane zástupcov samospráv a občianskej verejnosti.
Ako informovala hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná, stretnutie inicioval generálny riaditeľ SIŽP Ján Lenčo po tom, ako sa na základe vykonaného šetrenia nepodarilo preukázať jednoznačnú príčinu opakovaných úhynov rýb v rieke Slatina počas marca tohto roka.
Dôvod úhynu nie je jednoznačný
Viaceré uhynuté jedince druhov podustva, jalec a pstruh našli na približne desaťkilometrovom úseku od obce Vígľaš po Zvolen. SIŽP v súvislosti s objasňovaním podnetov vykonala pohotovostné výjazdy na nahlásené miesta úhynu a odobrala vzorky vody a kadáverov, aby bolo možné objasniť príčinu úhynu a preukázať prípadné znečistenie vodného toku.
Odobraté vzorky vôd však nepreukázali zvýšené hodnoty základných ukazovateľov kvality povrchových vôd. Z vykonaných analýz kadáverov sa nepodarilo jednoznačne identifikovať dôvod úhynu ani ich spojiť s konkrétnym konaním určitej osoby. Nešpecifickú príčinu úhynu potvrdila na základe rozborov aj Regionálna veterinárna a potravinová správa Žiar nad Hronom.
Pretrvávajúci nízky stav vody môže mať nepriaznivý vplyv na kvalitu vody aj pri legálnom vypúšťaní čistených odpadových vôd do toku, pretože tie môžu presahovať únosnú kapacitu vodného prostredia. Nelegálne výpustné objekty odpadových vôd môžu byť ďalšou možnou príčinou znečistenia toku, ktorá môže viesť k úhynu rýb. Pre dôvodné podozrenie je predmetom šetrenia aj nelegálne vypúšťanie obsahu fekálnych vozidiel v blízkosti vodného toku alebo dokonca priamo doňho. Pri preukazovaní tejto protiprávnej činnosti sú veľmi dôležité okamžite vyhotovené dôkazové materiály od občanov a hlavne bezodkladné informovanie a zásah poriadkovej polície.
Kľúčová spolupráca štátnych orgánov
Pre väčšiu efektívnosť vyšetrovania týchto úhynov SIŽP zvolala pracovné stretnutie odborníkov z dotknutých orgánov, organizácii a aktivistov, ktorí pôsobia v predmetnej lokalite. Keďže SIŽP nie je jediným štátnym orgánom oprávneným konať v súvislosti s ochranou vôd, generálny riaditeľ SIŽP vidí spoluprácu jednotlivých štátnych orgánov ako kľúčovú.
„Vzhľadom na menšie množstvá nájdených rýb je možné sa domnievať, že ich úhyn mohol byť spôsobený aj menšou odchýlkou od bežného stavu vody v Slatine, ktorú môžu spôsobiť aj fyzické osoby,“ uviedol generálny riaditeľ. „Keďže SIŽP nemá zákonnú možnosť ukladať sankcie fyzickým osobám, je potrebné, aby aj ostatné orgány ako obce, okresné úrady a polícia začali uplatňovať svoje kontrolné kompetencie,“ dodal Jenčo s tým, že podľa potreby najneskôr na jeseň zvolá SIŽP opakované stretnutie.