Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Spišskej Novej Vsi už niekoľko rokov sleduje kvalitu vody v studničkách Slovenského raja. Bežne kontroluje 21 prameňov.
Odbery vody tam v spolupráci s ochranármi vykonávajú zamestnanci úradu na začiatku a na konci letnej turistickej sezóny. Ako pre agentúru SITA potvrdil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, kvalita vody v studničkách je však veľmi premenlivá, a jej použitie je na vlastné riziko.
Zmena kvality vody
Pracovníci RÚVZ v Spišskej Novej Vsi vyrazili do terénu aj po skončení tohtoročnej letnej sezóny v národnom parku. Zámerom je podľa odbornej pracovníčky regionálneho úradu Jany Murkovej získať prehľad o tom, ako sa kvalita vody počas letnej turistickej sezóny mení.
Vandalizmus v Slovenskom raji. Nedávno zrekonštruovaná Glacká studňa je poškodená a dočasne mimo prevádzky
„Z dlhoročných skúseností môžeme konštatovať, že kvalita vody v týchto studničkách, ktoré kontrolujeme, je veľmi premenlivá. To znamená, že nie každý rok je kvalita vody v tej istej studničke rovnaká,“ uviedla.
Nedá sa teda podľa jej slov jednoznačne povedať, v ktorej studničke je počas jedného či niekoľkých rokov voda vhodná na ľudskú spotrebu. Jej kvalita sa totiž môže zmeniť aj z jedného dňa na druhý. Výsledky odberov sú zverejňované na internetovej stránke RÚVZ Spišská Nová Ves.
Pitie na vlastné riziko
„Zvykneme o tom na konci letnej turistickej sezóny informovať aj jednotlivé obce, pod ktorých katastre studničky patria,“ vysvetlila Murková.
Aj napriek kontrole kvality vody Murková upozornila, že pitie vody zo studničiek je na vlastné riziko ľudí. „Tieto studničky nie sú oficiálnym vodným zdrojom, to znamená, že nemajú odborne spôsobilú osobu, ktorá by sa o ne starala tak, aby nedochádzalo k znečisteniu, tým pádom sa kvalita vody mení,“ poznamenala.
V Slovenskom raji vypukol požiar, zhorela plocha asi pol hektára
Ani správa národného parku tak pre spomínanú premenlivosť podľa Dražila neoznačuje jednotlivé studničky, a teda či ide o pitnú vodu alebo nie.