Prešovský samosprávny kraj (PSK) ukončil rozsiahle hydrogeologické vrty, ktoré vo viacerých obciach bez vodovodov v okrese Snina potvrdili vodné zdroje vhodné pre zásobovanie pitnou vodou. V rámci Iniciatívy dobiehajúcich regiónov na zabezpečenie základnej infraštruktúry v tomto území vynaložil PSK už viac ako milión eur.
Obrovský úspech
Ako informovala Lea Lehotská z komunikačného oddelenia Úradu PSK, aktivity župy zamerané na hydrogeologické prieskumné práce, ktoré mali určiť vhodné a výdatné zdroje podzemných vôd vhodných pre zásobovanie pitnou vodou, trvali tri roky. V území kraj vykonal od roku 2021 viac ako 30 prieskumných vrtov do hĺbky 50 až 200 metrov. Výsledky tvoria základ pre spracovanie projektovej dokumentácie.
Minister Taraba zrušil nariadenie posúdiť geologický vrt v Tatranskej Lomnici
„Z 24 obcí okresu Snina, ktoré sú súčasťou projektu, bol potvrdený zdroj pitnej vody v 19-ich obciach, čo považujeme v danom hydrogeologickom prostredí východného Slovenska za obrovský úspech. Vo zvyšných piatich obciach bude zásobovanie zabezpečené povrchovými zdrojmi. Aj keď to nie je v našej kompetencii a táto agenda je mimoriadne náročná, som rád, že takto vieme pomôcť vyše 5 000 obyvateľom územia, ktorí síce žijú v blízkosti vodnej nádrže Starina, no sami doteraz nemajú prístup k pitnej vode,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Prieskumné práce na prameňoch
Ako dodal, pri celkovej príprave a projektových prácach kraj preinvestoval z vlastných i európskych zdrojov už viac ako jeden milión eur. Zdroj pitnej vody bol potvrdený v obciach Brezovec, Dúbrava, Kalná Roztoka, Klenová, Kolbasov, Kolonica, Osadné, Parihuzovce, Pčoliné, Príslop, Topľa, Uličské Krivé, Zboj, Hostovice, Čukalovce, Runina a Nová Sedlica. Prešovský samosprávny kraj ešte začiatkom roka vybudoval ďalšie dva vrty v obciach Šmigovec a Ruská Volová.
V Slanej pokračuje čistenie banských vôd, riečny sediment je však stále kontaminovaný
„Pri ďalších obciach, ktoré ešte nemajú overený a potvrdený zdroj pitnej vody, respektíve hydrogeologické prieskumné práce neboli úspešné, predpokladáme zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z prameňov lokalizovaných v katastri týchto obcí alebo z iných alternatívnych zdrojov, najmä zachytením povrchových tokov v blízkosti pramenných oblastí. V nasledujúcich týždňoch začneme realizovať geologické prieskumné práce na prameňoch, pričom práce budú trvať jeden rok,“ priblížil vedúci odboru projektového riadenia Úradu PSK Ján Kocák.
Vypracovanie dokumentácie
Prešovský samosprávny kraj aktuálne už zabezpečuje vypracovanie projektovej dokumentácie pre Zbojskú dolinu, kde patria tri obce – Nová Sedlica, Zboj a Uličské Krivé. Koncom mesiaca má byť k dispozícii dokumentácia pre územné rozhodnutie, následne obce požiadajú o vydanie územného rozhodnutia a kraj im zabezpečí doprojektovanie dokumentácie pre stavebné povolenie.
Taraba rozhodol o podpore 21 projektov samospráv za viac ako 1,5 miliardy eur, cieľ je skvalitniť život ľuďom na vidieku (video)
Obciam potom pomôže Agentúra regionálneho rozvoja PSK s verejným obstarávaním na stavebné práce na výstavbu vodovodu a kanalizácií. Asistovať bude aj pri spracovaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok.
Zabezpečenie kanalizácie
„Je potrebné povedať, že obce v Zbojskej doline už majú zabezpečené finančné krytie v rámci Integrovanej územnej stratégie PSK, a to vo výške 11 miliónov eur,“ zhrnul Majerský, podľa ktorého už prebiehajú rokovania aj v súvislosti s finančným krytím pre ostatné obce.
Obyvatelia okresu Snina platia za vodu skoro najviac v rámci Slovenska, podľa Hlasu tento región Remišová zdevastovala
Možnosť financovania vidí cez ministerstvá investícií, životného prostredia alebo envirofond. Kraj sa venuje aj zabezpečeniu kanalizácie v 28 obciach okresu Snina s takmer 7 000 obyvateľmi. Ide o projekt v rámci iniciatívy Catching-up Regions v spolupráci so Svetovou bankou, Európskou komisiou a Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Ukončený by mal byť do roku 2029.