Horára v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch napadol medveď a spôsobil mu viaceré poranenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medved
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátny podnik Lesy SR zaznamenali útok medveďa na horára v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch pri Nitrianskom Pravne v okrese Prievidza. Šelma mužovi spôsobila viaceré poranenia.

Vedúca odboru komunikácie Lesy SR Marína Debnárová doplnila, že o udalosti informovali Políciu SR aj Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Horár išiel skontrolovať oplôtok

Lesy SR upozorňujú, že práve v tomto období, ktoré sa začína koncom februára a pokračuje v priebehu marca, sa v slovenských horách prebúdzajú medvede.

Návštevníkom lesa z tohto dôvodu odporúča, aby boli pri pobyte v horách obozretní a rátali aj s tým, že vo voľnej prírode sa môžete stretnúť aj s touto šelmou.

Debnárová priblížila, že horár išiel kontrolovať oplôtok, keď ho medveď napadol. Spôsobil mu viaceré poranenia, mal doškriabanú tvár a ruky, natrhnuté ucho a zahryznuté do ramena, bol v šoku.

„K horárovi sa dostali kolegovia, ktorí privolali záchranku. Zranený muž bol prevezený do bojnickej nemocnice,“ uviedla.

Každý jedinec má iné prejavy

Rozdiel v nadmorských výškach a s tým súvisiace hlavne teplotné rozdiely, ale aj výška a súvislosť snehovej prikrývky sú podľa Debnárovej rozhodujúcim faktorom prebúdzania medveďov.

Platí však, že každý jedinec má individuálne životné prejavy a môže sa stať, že niektoré medvede ani nezaľahnú, alebo zaľahnú na kratší čas ako ostatné.

„Medveď počas zimného spánku spotrebúva svoje tukové zásoby a po prebudení sa potrebuje nasýtiť, je pohybovo aktívny a hlad spôsobuje aj nervozitu. Medvedice sa zdržujú v blízkosti brlohov a postupne vyvádzajú svoje mláďatá,“ ozrejmila hovorkyňa.

Je vhodné dať o sebe vedieť

Lesy SR pri pohybe v lese považujú za vhodné, ak o sebe návštevník dá vedieť, samozrejme, nie krikom a nie na všetkých miestach, na ktorých sa pohybuje.

Ak má človek dostatočný prehľad okolo seba, môže si vychutnať ticho prírody, avšak ak sa približuje do priestoru hustejších neprehľadných porastov, je potrebné upozorniť na seba napríklad pískaním, hlasovým prejavom alebo zakašľaním.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marína Debnárová
Firmy a inštitúcie Lesy SR