Enviropolicajti vyšetrujú protiprávny zber a rozoberanie autovrakov. Preverované podozrenie o protiprávnej činnosti na úseku odpadového hospodárstva sa policajtom z košického odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality NCODK Prezídia PZ potvrdilo pri domových prehliadkach a prehliadkach iných priestorov v obci Košická Polianka v okrese Košice-okolie.
Nájdených bolo 47 vrakov
„Nájdených bolo 47 vrakov osobných motorových vozidiel, ako aj desiatky ďalších súčastí a komponentov z iných vozidiel. Prípad súvisí s vyšetrovaním trestného činu neoprávnené nakladanie s odpadmi podľa § 302 Trestného zákona, pričom identifikácia rozsahu protiprávneho konania je v súčasnosti predmetom znaleckého posudzovania,“ informovala Zuzana Hrabovská z Odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ.
Enviropolicajti začali stíhanie pre nepovolený výrub desiatok stromov, škoda je vyčíslená na viac ako 55-tisíc eur
Hrabovská tiež v danom kontexte upozornila na to, že na Slovensku je len približne 50 subjektov, ktoré disponujú potrebnými povoleniami a autorizáciami, pričom musia spĺňať prísne kritéria.
Nebezpečný odpad
„Motorové vozidlá po dobe životnosti, t. j. vozidlá, ktoré sa rozoberajú za účelom ich zhodnotenia, sú v zmysle medzinárodných a vnútroštátnych právnych predpisov považované za nebezpečný odpad,“ uviedla a doplnila, že niektoré časti takýchto vozidiel sa síce dajú ľahko zobchodovať, no niektoré sú závažným environmentálnym problémom z hľadiska ich bezpečnej likvidácie. Ide napríklad o autobatérie, motorové oleje a prevádzkové kvapaliny či plasty.
Muž vyrúbal 71 stromov v druhom stupni ochrany, škoda presiahla 70-tisíc eur
„Upozorňujeme občanov, aby si všímali tento druh činnosti, nakoľko protiprávnym rozoberaním vozidiel po dobe ich životnosti môže dochádzať k vážnemu znečisťovaniu životného prostredia. V prípade, ak sú svedkom takéhoto konania, je potrebné, aby tieto skutočnosti oznámili príslušným orgánom odpadového hospodárstva alebo polícii,“ apeluje polícia na občanov.