Enviropolicajti začali stíhanie pre nepovolený výrub desiatok stromov, škoda je vyčíslená na viac ako 55-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drevo, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Enviropolicajti z Národnej centrály osobitných druhov kriminality začali v súvislosti s výrubom 53 stromov v obci Veľké Dravce v okrese Lučenec trestné stíhanie pre prečin porušovania ochrany stromov a krov a pre prečin krádežeJelše, bresty, javory a ďalšie stromy zatiaľ neznámy páchateľ vyrúbal bez súhlasu vlastníkov pozemkov aj bez súhlasu príslušného orgánu štátnej vodnej správy.

Vyrúbaný brehový porast

Spoločenská hodnota vyrúbaných stromov, ktoré tvorili brehový porast vodného toku, bola podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Karolíny Barinkovej vyčíslená na viac ako 55-tisíc eur.

Medzi vyrúbanými stromami bolo 33 jelší, osem brestov, sedem javorov, tri vŕby, jeden topoľ a jeden hloh. Keďže doposiaľ presne nezistená osoba si drevo z týchto vyrúbaných drevín v celkovom skoro 13 metrov kubických privlastnila, spôsobila Slovenskému vodohospodárskemu podniku, štátny podnik, povodie Hrona, majetkovú škodu vo výške viac ako 730 eur.

Hrozba odňatia slobody

Polícia v súvislosti s týmto prípadom upozorňuje, že kto v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku lesného hospodárstva alebo všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny vo väčšom rozsahu poškodí alebo zničí strom alebo ker, alebo ich vyrúbe, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin v značnom rozsahu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karolína Barinková
Firmy a inštitúcie Národná centrála osobitných druhov kriminalityPrezídium policajného zboru SR