V štátnych lesoch sa zvyšuje ťažba, hospodársky výsledok Lesov SR je však nižší. Informoval o tom predseda hnutia Sme rodina – Boris Kollár na utorkovej tlačovej besede. Podľa neho je to buď výsledkom kradnutia, alebo je rezort riadený nekompetentne zástupcami Slovenskej národnej strany.
Podpredseda výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Peter Pčolinský upozornil, že predtým, ako SNS ovládla rezort pôdohospodárstva, sa v priemere ťažili 4 milióny metrov kubických dreva ročne, pričom priemerný hospodársky výsledok bol zhruba 12 miliónov eur. Dnes sa ťaží zhruba o 250 tisíc metrov kubických dreva viac, zároveň ale klesol hospodársky výsledok Lesov SR pod 9 miliónov eur.
„Situácia je v súčasnosti veľmi zlá,“ komentoval súčasný stav vedúci pracovnej skupiny hnutia Sme rodina – Boris Kollár pre životné prostredie a lesné hospodárstvo Ján Mizerák. Dôvodom je podľa neho hlavne zle nastavená obchodnej politika.
Mizerák má obavy, či sa túto situáciu podarí zvládnuť. Lesy SR tiež podľa neho znižujú počty zamestnancov, pretože nemajú finančné prostriedky na ich ohodnotenie. Zároveň vníma obrovské kalamity, ktoré sú v Rakúsku aj Poľsku, v Česku aj Nemecku. Je pretlak dreva a Lesy SR podľa neho výrazným spôsobom prišli o trhy. V Českej republike sa problematike lesov venuje priamo premiér, na Slovensku sa tomuto problému podľa Mizeráka nevenuje ani špička v rezorte pôdohospodárstva, rovnako ani ministerka.
Vláda sa podľa Kollára pýši, ako chce pomáhať ľuďom, pritom Lesy SR predávajú kubík najmenej kvalitného palivového dreva za 60 eur, hoci priemerná cena všetkých kategórií dreva je v priemere 49,68 eura. Lesy SR sú druhým najväčším štátnym zamestnávateľom. Ľudia zamestnaní v tomto sektore sú nedostatočne platovo ohodnotení. Je to hrozba pre vyľudnenie vidieka, upozornil predseda strany na ďalšie problémy.
Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj Lesy SR.