Dekarbonizácia priemyslu či regulácia veľkých šeliem, Taraba rokoval na klimatickej konferencii v Dubaji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba, SNS
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Strojnásobenie svetových kapacít obnoviteľných zdrojov energie, zvýšenie úsilia pri napĺňaní cieľov Parížskej klimatickej dohody, otvorené otázky odpútania sa od používania fosílnych palív sú najdôležitejšími závermi z klimatickej konferencie v Dubaji.

Na nej sa zúčastnil aj slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS), ktorý podporil iniciatívu strojnásobiť kapacity energie vyrábanej v jadrových elektrárňach a taktiež absolvoval viacero bilaterálnych rokovaní s odborníkmi a predstaviteľmi členských štátov Európskej únie (EÚ) a Afriky. Rokovali o dekarbonizácii priemyslu, podpore zavádzania nízkouhlíkových technológií a regulácii veľkých šeliem v iných štátoch únie.

Transformácia svetovej ekonomiky

Taraba informoval, že svetové veľmoci odmietajú ísť v transformácii svetovej ekonomiky smerom a tempom, aké stanovuje EÚ najmä v oblasti trvalého zastavenia používania fosílnych palív. Podľa ministra envirorezortu to však neznamená, že Európa by nemala pokračovať vo svojej agende vybudovať dostatočné kapacity na svojom kontinente, aby bola energeticky sebestačná.

„Musíme to však robiť spôsobom, ktorý nebude paralyzovať naše hospodárstvo, naše výrobné kapacity, no rovnako bude podporovať najmodernejšie technológie. Ak chcete odstaviť priemysel od fosílnych palív, musíte dať na stôl záložný, ale kvalitný, stabilný, silný a predvídateľný zdroj. A tým je práve jadrová energia,“ uviedol Taraba.

Regulácia medveďa

Šéf envirorezortu na konferencii diskutoval so zástupcami Európskej investičnej banky a Európskej environmentálnej agentúry a dohodol sa na príprave dokumentov, ktoré „otvoria dvere“ technickej asistencii vyhodnocovania projektov a ich financovaniu. O regulácii medveďa hnedého sa rozprával s predstaviteľmi Fínska, Estónska a Rumunska.

Predstavitelia týchto štátov nerozumeli, ako sme mohli na Slovensku dopustiť, že nám tu doslova explodoval počet medveďov túlajúcich sa po mestách, obciach a ničiacich turizmus,“ dodal Taraba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie EU Európska únia