Ruské tajgy sa kvôli ťažbe dreva menia na pustatinu. Obrovské plochy holorubov pritom ovplyvňujú klímu celej našej planéty.
Ilegálna ťažba
Ťažba dreva a jeho vývoz netrápi len naše lesy. Ešte horšie sú na tom ruské tajgy. Ruský bloger Pavel Paškov sa vybral do lesov overiť informáciu, že ruské podniky tu nelegálne ťažia drevo a to potom lacno predávajú do zahraničia. Objavil však niečo horšie. Tajgy pustošia číske firmy. Navyše bez toho, aby lysiny obnovovali. Informuje o tom ruský denník Nové správy, v Česku o tom informuje server iDNES.cz.
Paškov zistil, že ruské firmy už takmer žiadne drevo neťažia. Vláda totiž ťažbu obmedzila zákonom už pred rokmi. Namiesto nich sa do nedotknutých lesov pustili Číňania. Ťažia v neprístupných oblastiach Zabajkalskej oblasti a vďaka tomu, že kontrolu ťažby majú na starosti miestne vlády, je veľmi ťažké mať ich činnosť pod kontrolou.
Čína patrí medzi najväčších výkupcov dreva z Ruska, no odhaduje sa, že väčšina ťažby prebieha nelegálne a oficiálne čísla sú len zlomkom tých skutočných.
Doplatíme na to všetci
Holoruby v ruských tajgách sú hrozbou pre planétu rovnako, ako vyklčovanie amazonských pralesov. Miesta bez stromov sa totiž ohrievajú až na dvojnásobnú teplotu. Pôda, ktorá je väčšinu roka zamrznutá, sa tak roztápa a uvoľňuje pritom oxid uhličitý. Ten tiež prispieva ku globálnemu otepľovaniu.
Číňania sa spoliehajú na to, že ich činnosť nikto neodhalí. Aj napriek tomu, že sú lysiny vidieť aj pri pohľade na verejne dostupné satelitné snímky od Googlu. Číňania lesy neobnovujú, čo razantne prispieva nielen ku globálnemu otepľovaniu, ale ohrozuje aj miestne zvieratá a prispieva k vzniku požiarov.