Za vypaľovanie suchej trávy a zeleného odpadu zo záhrad hrozí občanom pokuta do 1 500 eur, pre právnické osoby od 4 000 do 350-tisíc eur. Upozorňuje na to ministerstvo životného prostredia (MŽP) v čase, keď sa začínajú jarné práce v záhradách.
Envirorezort preto apeluje na občanov, aby sa suchej trávy, lístia či konárov zbavili iným spôsobom, napríklad kompostovaním. Ako zdôraznila Zuzana Onufer z odboru komunikácie MŽP, vypaľovanie trávy nielen ničí životné prostredie a zabíja živočíchy, ale môže spôsobiť aj veľké hospodárske škody a ohroziť ľudské životy. Poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy a ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu väčšie zvieratá.
Zákonný spôsob, ako sa zbaviť suchého biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad, je kompostovanie v súkromnom či obecnom kompostovisku alebo umiestnenie takéhoto bioodpadu do hnedých kontajnerov, ktoré zabezpečuje a vyváža obec. Obec je zároveň povinná takto vyzbieraný odpad spracovať. Envirorezort finančne podporuje kompostovanie, respektíve triedenie biologicky rozložiteľného odpadu z eurofondov a z Envirofondu. Z fondov EÚ podporil vlani 254 takýchto projektov v celkovej hodnote viac ako 30 miliónov eur. Cez Envirofond bolo na 37 projektov rozvoja odpadového hospodárstva vlani prerozdelených 2,6 milióna eur.
„Ak sa niekto stane svedkom vypaľovania trávy alebo lesných porastov, mal by to nahlásiť na linku tiesňového volania 112, prípadne na políciu (158) alebo mestskú políciu (159),“ uviedlo vo vyhlásení MŽP. Plošné vypaľovanie trávy a porastov ohrozujúce životné prostredie totiž zakazuje v slovenskej legislatíve viacero zákonov. Okrem zákona o odpadoch je to aj zákon o ochrane prírody a krajiny, ako aj zákon o ochrane pred požiarmi.