Pri projektoch súvisiacich so starostlivosťou o chránené územia by mali byť v čo najväčšej miere zapojení miestni ľudia. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámili minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Michal Kiča.
Šéf envirorezortu informoval, že pri projektoch starostlivosti o životné prostredie podporovaných z eurofondov bude vyžadované, aby v rámci nich boli zamestnaní ľudia z daných regiónov.
Projekty budú jednoduchšie
Podľa Budaja bude preto vykonávanie jednotlivých projektov v prospech životného prostredia lacnejšie aj jednoduchšie. Pri posudzovaní jednotlivých projektov zavedie MŽP SR bodovací systém, ktorý bude zvýhodňovať projekty zapájajúce miestnych poľnohospodárov či farmárov.
Budaj priznal zlyhanie pri geotermálnom vrte v Tatranskej Lomnici, ministerstvo začalo mimoodvolacie konanie (video)
Zmení sa aj proces verejného obstarávania, ktorý bude viac prihliadať na sociálne a environmentálne hľadiská. Envirorezort pritom očakáva, že v programovacom období 2021 až 2027 bude suma vyčlenená na projekty ochrany životného prostredia 2,5 násobne až trojnásobne vyššia ako v predošlom programovacom období.
Rokovať bude s Matovičom i Remišovou
„Budem viesť rokovanie s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO) a podpredsedníčkou vlády Veronikou Remišovou (Za ľudí). Budem ich informovať o tejto našej iniciatíve a nepochybujem, že nájdem dobrú odozvu,“ dodal Budaj.
V novom programovacom období chce envirorezort poskytovať možnosť podpory aj pre miestnych farmárov a neštátnych vlastníkov pozemkov v chránených územiach. Pre tých chce vytvoriť možnosť prípravy mikroprojektov, vytvoriť systém poskytovania paušálnych platieb a zjednodušiť čerpať podpory.