Textilný odpad už dlhodobo predstavuje veľký problém. Ministerstvo životného prostredia sa teda rozhodlo konečne zatočiť s množstvom šatstva, ktoré plnia naše skládky.
Od roku 2024 plánuje aplikovať rozšírenú zodpovednosť výrobcov na textil. Zásada „znečisťovateľ platí“ sa tak prenesie aj na kategóriu textilných výrobkov, za ktoré budú zodpovedať výrobcovia.
Informovala o tom riaditeľka oddelenia klientov OZV ENVI – PAK Zuzana Pašková prostredníctvom Odpadyportal.sk. Ide o pracovnú skupinu spolupracujúcu s envirorezortom, ktorá rieši problematiku textilného odpadu.
Cieľom je redukcia odpadov
Pašková pripomenula, že Európska komisia 30. marca tohto roka predložila návrhy Európskej zelenej dohody na podporu udržateľných výrobkov a obehových obchodných modelov. Cieľom je zredukovať vznikajúci odpad a priniesť na trh udržateľnejšie odevy, ktoré sa budú jednoduchšie recyklovať.
Obsahuje legislatívne a nelegislatívne iniciatívy, nadväzujúce na Akčný plán pre obehové hospodárstvo a Priemyselnú stratégiu EÚ z marca 2020. Súčasťou tohto balíčka pre obehové hospodárstvo je aj Stratégia EÚ pre udržateľný a obehový textil (nelegislatívny návrh).
Ekologickejšie a kvalitnejšie oblečenie
Ako uviedla riaditeľka OZV ENVI-PAK, globálna výroba textilu sa medzi rokmi 2000 – 2015 zdvojnásobila, pričom v súčasnosti sa recykluje menej než 1 % textilného odpadu. Plán zároveň predpokladá, že do roku 2030 vyprodukujeme dvojnásobné objemy textilného odpadu, a to až o viac ako 60 %.
EK v návrhu poukazuje na obrovské zaťaženie životného prostredia a nedodržiavanie ľudských práv či zneužívanie detí pri výrobe oblečenia najmä v tretích krajín sveta.
Predstavili textíliu budúcnosti. Nešpiní sa, perie sa v studenej vode, šetrí prírodu i peňaženky
Textilné výrobky uvedené na európsky trh do roku 2030 budú musieť mať dlhšiu životnosť, vyššiu recyklovateľnosť, budú musieť byť z veľkej časti vyrábané z recyklovaných vlákien bez nebezpečných látok s ohľadom na sociálne práva a životné prostredie.
EK navrhla konkrétne riešenia
Stratégia navrhuje na dosiahnutie tohto cieľa 24 konkrétnych opatrení od dizajnu výrobkov, spotreby, postavenia spotrebiteľa až po nakladanie s textilným odpadom.
Medzi tieto opatrenia patria napríklad presun zodpovednosti za textilný odpad na výrobcov, zavedenie povinných cieľov na recykláciu textilného odpadu do odpadovej legislatívy či digitálneho produktového pasu pre textilné produkty, stanovenie požiadaviek na dizajn textílií, opatrenia na riešenie neúmyselného uvoľňovania mikroplastov z textílií.
Kúpime si oblečenie vyrobené z rybieho oleja? Umožní to nová technológia na výrobu plastov
Stratégia počíta so zavedením kontroly greenwashingu a prísnejších pravidiel na ochranu spotrebiteľov, zákaz ničenia nepredaného alebo vráteného textilu, riešenie problému produkcie veľkého množstva lacného a menej kvalitného oblečenia tzv. fast fashion.
Ak budú naplnené všetky body stratégie, spotrebitelia sa tak dostanú ku kvalitnejšiemu, udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu šatstvu. Zároveň by sa mal zjednodušiť prístup k službám, ktoré textílie opravia na opätovné používanie. Všetko však bude závisieť od konkrétnych legislatívnych návrhov.