Klimatická kríza je cez závislosť Slovenska na ruskom plyne priamo spojená s vojnou na Ukrajine. Tvrdí to iniciatíva Klíma ťa potrebuje, ktorá zároveň žiada poslancov Národnej rady SR, aby vyhlásenie stavu klimatickej núdze podporili. Hlasovať sa o nej má v piatok. Informoval o tom tím z iniciatívy v tlačovej správe.
Svet poháňaný fosílnymi palivami
„Okrem čoraz častejších požiarov v Spojených štátoch, aktuálnych povodní v Austrálii, či období sucha aj u nás na Slovensku, nám aj aktuálny konflikt na Ukrajine ukazuje neudržateľnosť súčasného, fosílnymi palivami poháňaného sveta,” uvádza koordinátor iniciatívy Jakub Hrbáň.
Slovensko má väčšinu pitnej vody z podzemných vôd, kvalita jej zdrojov však závisí od ich ochrany
Dodáva, že závislosťou na ruskom plyne a rope sa dnes Slovensko priamo podieľa na financovaní Putinovej vojny na Ukrajine. Hlasovanie prichádza v dňoch, keď lídri Európskej únie rozhodujú o nezávislosti od ruského plynu a ropy, čo by malo prispieť k oslabeniu schopnosti Putinovho režimu viesť vojnu.
Transformácia energetiky
Klíma ťa potrebuje začiatkom marca vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO, aby na samite podporil odstavenie dodávok uhlia, ropy a zemného plynu z Ruskej federácie.
„Uvedomujeme si, že okamžité odstavenie plynu prakticky nie je možné. Upozorňujeme však na to, že odstrihnutie sa od fosílnych palív z Ruska nemôže byť riešené len zmenou dodávateľov. Sme presvedčení, že ukončenie našej závislosti na ruskom plyne a rope musí byť impulzom pre urýchlenie spravodlivej transformácie našej energetiky, zvýšenia energetickej efektívnosti a prechodu na obnoviteľné zdroje,” konštatuje koordinátorka iniciatívy Katarína Pšenáková.
Európski lídri podpísali Ministerskú dunajskú deklaráciu, cieľom je zvýšiť kvalitu vôd a ochrániť ľudí pred povodňami
Aktuálna situácia podľa iniciatívy poukazuje na to, že závislosť na fosílnych palivách nie je výsostne environmentálny problém. Problém sa týka bezpečnosti, sebestačnosti a závislosti na nedemokratických režimoch.