Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná sa v sobotu v Berlíne stretla s agroministrami z celého sveta. Hlavnou témou spoločného rokovania bola digitalizácia svetového poľnohospodárstva a využitie nových inovatívnych metód v ňom. Zúčastnení agroministri prijali na záver rokovania spoločné komuniké, v ktorom sa dohodli na svetovom rozvoji digitalizácie poľnohospodárstva. Informovala o tom vicepremiérka a agroministerka SR Gabriela Matečná po rokovaní.
Agroministri, ktorých bolo na spoločnom rokovaní v Berlíne viac ako 70, preberali z globálneho hľadiska najmä digitalizáciu Afriky a krajín mimo EÚ. „Digitalizáciu agrosektora chceme umocniť celosvetovo, najmä v Afrike. Otázkou stretnutia ale zostala filozofická otázka, prečo chceme rozširovať digitalizáciu poľnohospodárstva v Afrike, keď tá sa borí s hladom? Agroministri uznali, že najskôr treba Afriku edukovať v spôsoboch hospodárenia. Každopádne súhlasíme, že digitalizáciu svetového poľnohospodárstva treba rozšíriť, no bude to veľká výzva,“ povedala v sobotu Matečná.
Digitalizáciou poľnohospodárstva vedia farmári podľa Gabriely Matečnej znižovať náklady na pohonné látky, chemické prostriedky, prácu a iné. „Digitalizácia pri veľkých agropodnikoch vie ušetriť až 30 percent výrobných nákladov a, samozrejme, výrazne znižuje uhlíkovú stopu,“ uviedla Matečná. Slovenská agroministerka si myslí, že na Slovensku je pre digitalizáciu veľký priestor a možnosti. „U nás totiž až 80 percent pôdy využívajú veľkí poľnohospodári. V tomto smere má Slovensko v oblasti digitalizácie poľnohospodárstva veľkú výhodu. Práve digitálne technológie vo veľkovýrobných podmienkach sa dajú veľmi efektívne využiť,“ pokračovala Matečná.
Mnohé slovenské farmy už teraz podľa Matečnej využívajú digitalizáciu, no majú s ňou problémy najmä mladí a malí farmári. „Mladí farmári na moderné zariadenia a technológie nemajú financie ani v iných krajinách v Európe. V tomto smere ako agroministri vidíme šancu pre nich v spájaní sa do väčších celkov,“ konštatovala Matečná. Ministerka na záver dodala, že zúčastnení agroministri po rokovaní v Berlíne prijali spoločné komuniké, v ktorom sa vyjadrili za rozširovanie digitalizácie svetového poľnohospodárstva.