„Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“
Zdravie je predovšetkým o rovnováhe a poznaní určitých rytmov, ktoré prebiehajú v našom tele, ale i v prírode a svete okolo nás. Ak nevieme, čo nám škodí, alebo úmyselne to prehliadame a denne podliehame určitým zlozvykom, môže to viesť až k vážnym zdravotným komplikáciám. Vedou, ktorá nás učí spoznať seba a svoje okolie je práve ajurvéda. Táto starobylá indická náuka o zdraví a životnej rovnováhe sa v súčasnosti stáva čoraz populárnejšou. Niet sa čo čudovať. Mnohým pomohla zmeniť svoj život k lepšiemu. „Ajurvéda mi pomohla pochopiť nielen to, ako funguje naše telo, ale i to, aký hlboký dopad naň majú naše denné rozhodnutia či návyky,“ vysvetľuje Janka Gurníková, odborníčka na ajurvédu a autorka knihy Ajurvéda pre moderné ženy, ktorá študovala ajurvédu v Čechách a Indii a svoje skúsenosti už roky odovzdáva ženám prostredníctvom online kurzov, prednášok a už aj prostredníctvom knihy Ajurvéda pre moderné ženy.
Akým zlozvykom sa teda treba podľa Gurníkovej vyhnúť?
Jedlo neskoro večer
„V ajurvéde platí, že tráviaci oheň najlepšie pracuje počas dňa. Keď jeme po zotmení, spomaľujeme trávenie a zaťažujeme telo,“ tvrdí a vzápätí upozorňuje, že neskoré večere môžu viesť k zhoršeniu kvality spánku a prispievať k nerovnováhe tela.
Perfekcionizmus a tlak na výkon
„Perfekcionizmus je v modernej spoločnosti veľmi rozšírený, no v ajurvéde veríme, že nie je nutné byť vo všetkom dokonalý,“ zdôrazňuje Janka. „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec. Tieto nároky na seba z nás často vyčerpávajú životnú energiu.“
Ignorovanie vlastných potrieb
Podľa Janky Gurníkovej je dôležité načúvať signálom tela a rešpektovať jeho potreby. Ajurvéda nazýva tento fenomén pradžňaparádha, teda „urážka múdrosti“ – vtedy, keď konáme proti vlastnému zdraviu, hoci vieme, že to nie je správne. „Každá z nás to pozná – vieme, že niečo nám škodí, ale robíme to ďalej. Je dôležité uvedomiť si, že všetko má svoje následky,“ vraví autorka projektu Ajurvéda Online – Ajurvéda pre moderné ženy, ktorým sa snaží osloviť najmä ženy, aby žili v súlade s princípmi tejto prastarej filozofie.
Existuje spojenie medzi izbovými rastlinami a vašim duševným zdravím?
Žiť stále v rýchlom tempe
„Ajurvéda sa prispôsobuje dnešnému životnému tempu, ale nemožno ignorovať fakt, že telu aj duši prospieva občasné spomalenie,“ vysvetľuje Janka. „Mnohí ľudia žijú neustále v rýchlom rytme, no ak si nenájdu čas na oddych, prichádza vyčerpanie. Ajurvéda učí, že vyvážené tempo je kľúčom k dlhodobému zdraviu.“
Prílišné zameranie na materiálny úspech
V ajurvéde má materiálny úspech svoje miesto, avšak nebýva cieľom. „Ženy sa často snažia dosiahnuť úspech vo všetkých oblastiach a byť perfektnými mamami, partnerkami, zamestnankyňami. Ajurvéda nám dáva pravidlo 80/20, kde aspoň 80 % dôležitých návykov stačí dodržiavať pravidelne a už to výrazne skvalitní náš život. Tých zvyšných 20 % môže byť priestorom na občasné porušenie odporúčaní a užívanie si života nie úplne „ajurvédskym“ spôsobom,“ objasňuje.
Janka na záver prezrádza príslovie, ktorým sa sama riadi: „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“ Ajurvéda je predsa o postupnom budovaní dobrých návykov bez tlaku na dokonalosť, čím vytvára základ zdravého života.
Treba mať na pamäti, že úspech nie je len o konečnom výsledku, ale aj o ceste, ktorú prekonávame, o lekciách, ktoré sa naučíme, a o schopnosti pokračovať vpred. Takže, akonáhle príde neúspech, nehľadajte ho ako dôvod na zastavenie, ale ako výzvu a príležitosť na zlepšenie. Napríklad aj pomocou ajurvédy.