5 zlozvykov, ktoré nám ničia život. Ktoré to sú a ako sa ich zbaviť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žena prežívajúca stres pri práci na počítači, unavená z tempa a pracovného tlaku.
Stres, nedostatok oddychu a tlak na dokonalosť nás oberajú o energiu. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

„Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“

Zdravie je predovšetkým o rovnováhe a poznaní určitých rytmov, ktoré prebiehajú v našom tele, ale i v prírode a svete okolo nás. Ak nevieme, čo nám škodí, alebo úmyselne to prehliadame a denne podliehame určitým zlozvykom, môže to viesť až k vážnym zdravotným komplikáciám. Vedou, ktorá nás učí spoznať seba a svoje okolie je práve ajurvéda. Táto  starobylá indická náuka o zdraví a životnej rovnováhe sa v súčasnosti stáva čoraz populárnejšou. Niet sa čo čudovať. Mnohým pomohla zmeniť svoj život k lepšiemu. „Ajurvéda mi pomohla pochopiť nielen to, ako funguje naše telo, ale i to, aký hlboký dopad naň majú naše denné rozhodnutia či návyky,“ vysvetľuje Janka Gurníková, odborníčka na ajurvédu a autorka knihy Ajurvéda pre moderné ženy, ktorá študovala ajurvédu v Čechách a Indii a svoje skúsenosti už roky odovzdáva ženám prostredníctvom online kurzov, prednášok a už aj prostredníctvom knihy Ajurvéda pre moderné ženy.

Akým zlozvykom sa teda treba podľa Gurníkovej vyhnúť?

Jedlo neskoro večer

V ajurvéde platí, že tráviaci oheň najlepšie pracuje počas dňa. Keď jeme po zotmení, spomaľujeme trávenie a zaťažujeme telo,“ tvrdí a vzápätí upozorňuje, že neskoré večere môžu viesť k zhoršeniu kvality spánku a prispievať k nerovnováhe tela.

Perfekcionizmus a tlak na výkon

Perfekcionizmus je v modernej spoločnosti veľmi rozšírený, no v ajurvéde veríme, že nie je nutné byť vo všetkom dokonalý,“ zdôrazňuje Janka. „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec. Tieto nároky na seba z nás často vyčerpávajú životnú energiu.“

Ignorovanie vlastných potrieb

Podľa Janky Gurníkovej je dôležité načúvať signálom tela a rešpektovať jeho potreby. Ajurvéda nazýva tento fenomén pradžňaparádha, teda „urážka múdrosti“ – vtedy, keď konáme proti vlastnému zdraviu, hoci vieme, že to nie je správne. „Každá z nás to pozná – vieme, že niečo nám škodí, ale robíme to ďalej. Je dôležité uvedomiť si, že všetko má svoje následky,“ vraví autorka projektu Ajurvéda Online – Ajurvéda pre moderné ženy, ktorým sa snaží osloviť najmä ženy, aby žili v súlade s princípmi tejto prastarej filozofie.

Žiť stále v rýchlom tempe

Ajurvéda sa prispôsobuje dnešnému životnému tempu, ale nemožno ignorovať fakt, že telu aj duši prospieva občasné spomalenie,“ vysvetľuje Janka. „Mnohí ľudia žijú neustále v rýchlom rytme, no ak si nenájdu čas na oddych, prichádza vyčerpanie. Ajurvéda učí, že vyvážené tempo je kľúčom k dlhodobému zdraviu.“

Prílišné zameranie na materiálny úspech

V ajurvéde má materiálny úspech svoje miesto, avšak nebýva cieľom. „Ženy sa často snažia dosiahnuť úspech vo všetkých oblastiach a byť perfektnými mamami, partnerkami, zamestnankyňami. Ajurvéda nám dáva pravidlo 80/20, kde aspoň 80 % dôležitých návykov stačí dodržiavať pravidelne a už to výrazne skvalitní náš život. Tých zvyšných 20 % môže byť priestorom na občasné porušenie odporúčaní a užívanie si života nie úplne „ajurvédskym“ spôsobom,“ objasňuje.

Janka na záver prezrádza príslovie, ktorým sa sama riadi: „Lepšie je robiť veci nedokonalo, ako ich nerobiť vôbec.“ Ajurvéda je predsa o postupnom budovaní dobrých návykov bez tlaku na dokonalosť, čím vytvára základ zdravého života.

Treba mať na pamäti, že úspech nie je len o konečnom výsledku, ale aj o ceste, ktorú prekonávame, o lekciách, ktoré sa naučíme, a o schopnosti pokračovať vpred. Takže, akonáhle príde neúspech, nehľadajte ho ako dôvod na zastavenie, ale ako výzvu a príležitosť na zlepšenie. Napríklad aj pomocou ajurvédy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať