Japonský cisár Naruhito v nedeľu formálne vyhlásil svojho mladšieho brata, korunného princa Fumihita, za prvého následníka cisárskeho trónu. Tradičný rituál ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, pre ktorú sa uskutočnil o sedem mesiacov neskôr a v menšom rozsahu.
Slávnostný obrad pre 54-ročného princa, ktorý je známy skôr ako princ Akišino, uzatvára sériu cisárskych nástupníckych rituálov, ktorá sa začala v máji minulého roku, keď Naruhito nastúpil na trón po tom, čo abdikoval ich otec Akihito.
Menší obrad
Na približne 15-minútovom obrade sa zúčastnilo približne 50 ľudí, vrátane manželky Fumihita, korunnej princeznej Kiko, premiéra Jošihideho Sugu a ďalších vládnych predstaviteľov, zástupcov prefektúr a vybraných zahraničných hodnostárov.
Pôvodne sa na ceremónii, ktorá bola naplánovaná na 19. apríla, malo zúčastniť 300 hostí. Palácové bankety a ďalšie podujatia, ktoré zahŕňali napríklad verejné podpisovanie blahoprajných správ, zrušili v rámci opatrení proti koronavírusu.
Pri ďalšej samostatnej, uzavretej ceremónii Fumihito zdedil cisársky meč, ktorý symbolizuje jeho postavenie ako korunného princa, uvádza agentúra AP.
Žena na tróne
Nedeľný obrad dláždi cestu rokovaniam vlády o tom, čo robiť s nedostatkom následníkov. Po nastúpení 60-ročného Naruhita na trón sú v nástupníckej línii Fumihito a jeho 14-ročný syn Hisahito. Naruhitova 18-ročná dcéra Aiko a jeho netere Mako a Kako nie sú v línii na trón, pretože im to nedovoľuje zákon.
Zákon tiež nakazuje ženám z kráľovskej rodiny, ktoré sa vydajú za mužov neurodzeného pôvodu, že ju musia opustiť. Vláda sa už zaoberala možnosťou umožniť ženám nástupníctvo na trón v roku 2005, no diskusie pozastavila po narodení princa Hisahita o rok neskôr.
Podľa prieskumov verejnej mienky sa väčšina Japoncov prikláňa k tomu, aby na tróne bola žena. Suga sa nedávno vyjadril, že jeho vláda začne preskúmavať spôsoby, ako zabezpečiť stabilné následníctvo.