- aktualizované 8. apríla, 14:47
Na hraniciach hlavného mesta v stredu ráno skolabovala doprava, dôvodom je vládne nariadenie o obmedzení pohybu. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na internetovej stránke.
„Na hraniciach okresu sú vstupné aj výstupné policajné kontroly. Dopravné zápchy sú na všetkých príjazdových cestách, jedným aj druhým smerom. Odporúčame cestu do a z hlavného mesta úplne zrušiť,“ uvádza BSK.
Predseda vlády Igor Matovič na vzniknutú situáciu reagoval prostredníctvom sociálnej siete slovami, že polícia mala robiť iba námatkové kontroly.
„Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk. Napriek tomu, nehaňme ich za to. Malo by to byť už v poriadku,“ uviedol premiér.
Matovič vrátil úder Sulíkovi, zmazal svoj status z Facebooku a obvinil policajných šéfov zo sabotáže
V smere do Bratislavy sa na D1 čaká aj päť hodín. Ráno napríklad trval prejazd 7,5 kilometrového úseku od Trnavy po odbočku na Voderady vyše tri hodiny.
Kolóny sú na celom Slovensku
Zelená vlna slovenského rozhlasu upozornila, že hodinové až dvojhodinové zdržania boli na vjazde do Bratislavy zo Senca po Starej ceste, na výjazde z Bratislavy do Rovinky a na D2 pri Stupave v oboch smeroch. Na diaľnici Nitra – Trnava bola podľa polície viac než 7 km kolóna.
Koronavírus: Počet nakazených na Slovensku stúpol o 101, Matovič sa pochytil so Sulíkom a kopol aj do Pellegriniho (online)
Problémy s dopravou nie sú len pri Bratislave. Podľa Zelenej vlny bolo asi hodinové zdržanie na D1 za Považskou Bystricou smerom do Žiliny, na vjazde do Košíc z Nižného Klátova aj Malej Idy, na výjazde zo Strážskeho do Vranova nad Topľou na trase Bučany – Trakovice v oboch smeroch, v Dargove v oboch smeroch a za Bánovcami nad Bebravou v smere do Trenčína.
Pod Strečnom smerom do Žiliny sa vodiči zdržali tiež asi hodinu a za Kysuckým Novým Mestom v smere do Žiliny minimálne dve hodiny.
Cestní dopravcovia žiadajú efektívne riešenie
Situácia v rámci cestnej infraštruktúry na Slovensku je podľa združenia ČESMAD Slovakia vážna. Hrozí dokonca obmedzenie zásobovania potravinami, liekmi, či zdravotníckym materiálom. Vychádzajú pritom z kontinuálneho monitorovania vývoja na slovenských cestách. Plynulosť cestnej premávky, osobitne s prihliadnutím na nákladnú dopravu je podľa združenia výrazne obmedzená.
„Podľa nám dostupných informácií nie je možné vylúčiť stav, kedy bude v dôsledku komplikácií podstatne limitované zásobovanie obyvateľstva, maloobchodu, vrátane potravín, predmetov dennej spotreby, ako aj liekov a zdravotníckeho materiálu. Uvedené riziká sa okrem iného týkajú aj plynulosti prepravy živých zvierat, krmovín, ako aj pohonných látok,“ uvádza prvý viceprezident združenia Pavol Piešťanský.
Keďže obmedzenie sa nevzťahuje okrem iného na cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti, apeluje združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia na Policajný zbor SR, aby prijal efektívne riešenia krízovej situácie na cestách, aby sa zabezpečil plynulý prechod úžitkových vozidiel, na ktoré sa obmedzenia nevzťahujú a ktoré zásobujú obyvateľstvo či maloobchod potravinami, predmetmi dennej spotreby, liekmi, zdravotníckym materiálom, prepravujú živé zvieratá či pohonné látky.
ČESMAD Slovakia zároveň žiada Ministerstvo vnútra SR o prijatie takých organizačných, personálnych a technických opatrení, ktoré prispejú k riešeniu vzniknutej situácie na cestách, ako aj efektívnej koordinácii procesu kontroly občanov, resp. vozidiel, aby sa zabezpečil plynulý prejazd vozidiel kategórie N pri výkone podnikateľskej činnosti, na ktoré sa nevzťahuje citované uznesenie vlády SR.
Hrozí kolaps v zásobovaní potravinami
Agropotravinári a obchodníci vyzývajú kompetentných, hlavne ministra pôdohospodárstva a ministra vnútra, aby urýchlene riešili situáciu na slovenských cestách, ktorá môže skončiť kolapsom v zásobovaní obyvateľstva.
Na cestách totiž vznikajú kolóny, ktoré brzdia zásobovanie. Spôsobené sú kontrolami pre obmedzenie pohybu obyvateľstva. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
„Rozvozy niektorých potravín a vstupov do rastlinnej a živočíšnej výroby meškajú od skorých ranných hodín pre vyhlásenie zákazu vychádzania a policajné kontroly áut medzi jednotlivými okresnými mestami. Na neúnosnú situáciu od rána upozorňujú mnohí výrobcovia potravín, obchodníci, dodávatelia, poľnohospodári, ktorí sa nemôžu dostať so svojim tovarom na miesto určenia,“ ozrejmila Holéciová.
Problémy majú napríklad pekári, ktorým už v skorých ranných hodinách nestihli prísť na čas do práce vodiči dodávok na rozvoz pečiva do obchodov.
Tovar mešká aj niekoľko hodín
„Tovar mešká aj niekoľko hodín, keďže aj autá, ktoré prevážajú potraviny a vstupy do poľnohospodárskej výroby, stoja v obrovských kolónach na hraniciach okresov. Niektorí dokonca prechádzajú viacerými kontrolami, keďže výrobky prevážajú cez viaceré mestá. Obchodníci upozorňujú, že pri neriešení situácie si ľudia zajtra nekúpia to, čo potrebujú v obchodoch,“ pokračovala hovorkyňa SPPK.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Potravinárska komora Slovenska, Zväz obchodu SR a Slovenská aliancia moderného obchodu preto vyzývajú k okamžitému riešeniu tejto vyhrotenej situácie.
„Pokiaľ by mal tento stav trvať aj v ďalších dňoch, prísun potravín a drogérie by skolaboval úplne. Žiadame preto predstaviteľov vlády, aby ešte dnes umožnili plynulý prechod kamiónov s potravinami a ďalším agropotravinárskym tovarom naprieč celým územím Slovenska. Zásobovanie musí dostať výnimku a nesmie podliehať kontrolám policajných zložiek na vstupoch do miest,“ apeluje predseda SPPK Emil Macho.
K výzve dvoch agropotravinárskych samospráv sa pripájajú aj obe organizácie zastupujúce domácich a zahraničných obchodníkov. Žiadajú kompetentných, aby spriechodnenie dodávok tovarov na hraniciach najmä veľkých miest prišlo čo najrýchlejšie.
Aj takýmto spôsobom chcú zamedziť panike a nákupnému ošiaľu zákazníkov. Najkritickejšia situácia bola od rána najmä pred vstupom do Bratislavy.
Zamestnaní ľudia sa nevedia dostať do práce
Vláda SR v pondelok schválila návrh na rozšírenie opatrení núdzového stavu. Sloboda pohybu a pobytu sa obmedzuje oddnes od 0:00 do 13. apríla 23:59.
Toto obmedzenie sa nevzťahuje na cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti. Netýka sa tiež cesty za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb.
Cestovanie medzi okresmi
Do obmedzenia nespadá ani cesta za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb pre inú osobu v rámci okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.
Občania takisto môžu cestovať do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou či príbuzným.
Pri prejazde jednotlivými okresmi, či už prostredníctvom motorového vozidla, bicykla alebo pešo sa musia občania podrobiť kontrole polície a vyplniť dotazník so svojimi súkromnými a kontaktnými údajmi, ako aj účel presunu.
Polícia žiada o trpezlivosť
Policajti žiadajú občanov v súvislosti s dopravnými zápchami, ktoré sú dôsledkom kontroly dodržiavania pohybu, o pochopenie a trpezlivosť.
Policajný zbor SR to uvádza na sociálnej sieti s tým, že občanov vyzývajú, aby cestovali medzi okresmi iba vtedy, ak sa na nich vzťahuje výnimka a je to skutočne nutné.
„Žiadame vás zároveň o pochopenie pre policajtov, ktorí vykonávajú kontroly. Policajný zbor si plní úlohy, ktoré dostal,“ uvádza polícia.
Policajné hliadky spoločne s príslušníkmi Ozbrojených síl SR budú kontrolovať všetky vozidlá, ktoré budú prechádzať jednotlivými okresmi SR na diaľniciach a cestách I. a II. triedy.
Skontrolujú vás opakovane
Ak budú vodiči prechádzať viacerými okresmi, kontrole sa budú musieť podrobiť opakovane, s čím budú spojené značné zdržania na komunikáciách.
„Preto naozaj necestujte medzi okresmi, ak to nie je nevyhnutné,“ informovala v tejto súvislosti polícia s tým, že všetky osoby, aj tie, na ktoré sa vzťahuje jedna z výnimiek obmedzenia pohybu, sa pri prejazde okresmi budú musieť preukázať policajnej hliadke občianskym preukazom.
Polícia bude tiež kontrolovať osoby, ktoré sa budú pohybovať na verejných priestranstvách v rámci jednotlivých okresov s cieľom odhalenia osôb, ktoré do daného okresu prišli z iného okresu. Preto je nutné, aby každý, kto opustí svoje bydlisko, mal pri sebe doklad totožnosti.
„A to platí aj pre všetky osoby nachádzajúce sa vo vozidle,“ zdôrazňuje polícia. V prípade porušenia nariadenia štátu o obmedzeniach pohybu bude občanom podľa polície hroziť sankcia do výšky 1659 eur.