Koronavírus: Počet nakazených na Slovensku stúpol o 101, Matovič sa pochytil so Sulíkom a kopol aj do Pellegriniho (online)

VLÁDA: Založenie fondu vzájomnej pomoci
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 9. apríl 2020

Na Slovensku sa počet potvrdených prípadov nového koronavírusu blíži k 700. Za posledný deň pribudlo 101 nakazených a pozitívne testy malo spolu už 683 ľudí. Slovensko má už aj dve obete ochorenia Covid-19, ale aj 16 vyliečených pacientov.

Viac o téme: Koronavírus

Od stredy 8. apríla začali platiť prísnejšie obmedzenia, ktoré potrvajú až do 13. apríla do 23.59. Za ich porušenie hrozí pokuta a o peniaze môžete prísť aj za nenosenie rúška. Ministerstvo práce už začalo prijímať žiadosti o pomoc od zamestnávateľov a SZČO. Parlament už schválil aj možnosť odložiť si splátky úverov a hypoték. V stredu sa v dôsledku prijatých opatrení, tvorili na cestách kolóny, a toto vyvolalo aj spory v koalícii.

Najviac obetí má stále Taliansko (17 669), ale ich počet za posledných 24 hodín stúpol o 542. Najviac potvrdených prípadov má USA, už viac ako 420-tisíc. Druhé už nie je Taliansko s 135 586 prípadmi, ale Španielsko (vyše 140-tisíc).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:39 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sprístupnilo zadarmo žiakom, rodičom aj učiteľom digitálne učebnice. Ako priblížil šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS), ide o 558 titulov od 14 vydavateľov.

21:23 Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) existuje asi 40 liečiv, ktorých účinok vedci skúmajú v kontexte liečby Covid-19. Ani jedno z nich zatiaľ nie je oficiálne schválené.

21:11 Počet potvrdených prípadov v USA sa zvýšil už nad 420-tisíc a v krajine už ochoreniu Covid-19 podľahlo 14 369 ľudí.

20:57 Podľa údajov ministerstva zdravotníctva, ktorými disponuje na základe hlásení z nemocníc, je na Slovensku spolu 16 vyliečených ľudí z ochorenia Covid-19. Oproti včerajšku pribudli traja ľudia. Vyliečil sa 71-ročný muž, hospitalizovaný bol vo Fakultnej nemocnici v Prešove. Z ochorenia sa vyliečili aj matka s dcérou trenčianskeho regiónu, hospitalizované boli v trenčianskej fakultnej nemocnici, následne boli prepustené do domácej karantény.

20:43 Slovensko čaká Veľká noc, aká tu ešte nebola. Šibačka iba doma, drahšie potraviny o 4,6 % a namiesto návštev komunikácia online. Konštatovala to vo veľkonočnej analýze analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

20:35 Aj prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu informovala u premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra vnútra Romana Mikulca na aktuálnu situáciu.

„Obidvaja ma uistili, že kontroly by už ďalej mali prebiehať námatkovo, v súlade s účelom opatrenia, ktorým je zabrániť zbytočnému cestovaniu a nie monitorovať všetky, aj evidentne pracovné jazdy. Verím, že dnešná situácia neovplyvní negatívne našu súdržnosť, ktorú aj v ďalšom v boji s koronavírusom potrebujeme asi zo všetkého najviac,“  uviedla Čaputová, ktorej vyjadrenie portálu webnoviny poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

20:23 Ruské laboratórium vyrobilo tri vakcíny, ktoré by mohli byť účinné proti novému koronavírusu. Experimentálne očkovacie látky je pripravené začať testovať už v júni.

20:02 Počet nakazených presiahol tisíc, ale prezident Alexander Lukašenko stále nereaguje.

19:44 Aktuálne je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na Slovensku hospitalizovaných 164 pacientov, z toho u 61 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:23 Počet obetí nového koronavírusu v Česku sa zvýšil na 99 a potvrdených prípadov už majú 5221. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, celkovo už urobili 98 861 testov a majú aj 233 uzdravených pacientov.

19:10 Slovensko má z hľadiska demografického zloženia obyvateľstva niektoré regióny a obce, v ktorých je vyššia miera rizika vzniku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19.

Regióny a obce, v ktorých je vyššia miera rizika vzniku komplikovaných priebehov ochorenia COVID-19 Foto: SAV

18:56 Vo Veľkej Británii za posledných 24 hodín pribudlo 938 mŕtvych, je to najviac za deň od začiatku pandémie. Počet potvrdených prípadov sa zvýšil o 5491 na 60 733 o chorobe Covid-19 už v krajine podľahlo 7097 ľudí.

18:47 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) považuje refundáciu nájmov zatvoreným prevádzkam za prioritu. Spolu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom zároveň pracujú na konkrétnych riešeniach, ktoré by mali pomôcť cestovným kanceláriám a ich klientom.

18:34 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zverejnil video z pondelkovej tlačovej konferencie, že kontroly mali byť námatkové.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:22 Počet obetí ochorenia Covid-19 sa Taliansku za posledný deň zvýšil o 542 na 17 669. Potvrdených prípadov pribudlo 3836 a spolu ich v krajine majú už 139 442.

Nemocnica, Varese, koronavírus, Taliansko
Na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici vo Varese pomáhajú doktorom a zdravotníckemu personálu aj roboty. Foto: SITA/AP.

18:11 Európska komsia (EK) vyzvala štáty schengenského priestoru a pridružené štáty, aby predĺžili obmedzenia týkajúce sa ciest do Európskej únie (EÚ).

„Skúsenosti krajín v pandémii ukazujú, že opatrenia uplatňované v boji proti šíreniu koronavírusu sú účinné, ak platia viac ako 30 dní. Navyše, opatrenia na ochranu vonkajších hraníc môžu byť účinné, len ak ich krajiny vykonávajú na všetkých hraniciach jednotným spôsobom. Komisia preto apeluje na koordinovaný prístup,“ informuje Zastúpenie EK.

Cestovné obmedzenie sa vzťahuje celkovo na 30 krajín, a to na všetky štáty schengenského priestoru vrátane Bulharska, Chorvátska, Cypru, Rumunska a štyri pridružené štáty Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švédsko.

18:00 Bližšie informácie k novým prípadom ochorenie Covid-19 na Slovensku zverejnilo ministerstvo zdravotníctva iba k 70 ľuďom, 31 pozitívne testovaných Rómov tam nie je.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:53 Taliansko a Španielsko s podporou Francúzska chcú, aby Európska únia využila všetku ekonomickú silu na boj proti vírusu a škodám, ktoré spôsobil. Avšak krajiny ako sú Nemecko či Holandsko chcú, aby sa niečo ponechalo v rezerve pre prípad, že by sa situácia ešte zhoršila.

17:36 „Je mi úprimne ľúto, že vodiči, na ktorých sa v stredu vzťahovala výnimka na presun z okresu do okresu, strávili hodiny v kolónach. Policajný zbor postupoval tak, ako bolo určené po zasadnutí krízového štábu. V žiadnom prípade mi neprináleží hodnotiť, či to boli dobré, alebo zlé opatrenia. Mojou úlohou ako policajta, je splniť pokyn bez emócií,“ uviedol v stanovisku policajný prezident Milan Lučanský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:18 Prvý pohyb rómskeho obyvateľstva smerom na Slovensko sa podľa ministerky Denisy Sakovej začali 18. marca,  skutočný nárast však nastal 23. marca a kulminoval o štyri dni neskôr. „To už bolo skoro týždeň po tom, čo ‚úradovala‘ nová vláda,“ povedala Saková a dodala, že v tom čase už mala byť akčnejšia a promptnejšie v prijímaní opatrení.

17:12 Pellegrini odkázal Matovičovi, aby sa skúsil vzchopiť, aby ho národ nevidel užialeného a zlomeného, ale ako psychicky silného vodcu. Zastal sa policajtov a vojakov, ktorí si v stredu plnili pokyny a dodal, že ak Matovič svoju funkciu nezvláda, môže jeho vláda podať demisiu. Bývalý premiér tiež uviedol, že si z neho jeho nástupca nebude „robiť fackovacieho panáka“.

17:05 „Ak je niečo, alebo niekto, čo destabilizuje našu krajinu, nie je to vírus, ale premiér Igor Matovič (OĽaNO),“ povedal Pellegrini.

17:02 Naživo: Tlačová konferencia expremiéra Petra Pellegriniho a bývalej ministerky vnútra Denisy Sakovej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:49 Pápež František v stredu ostro kritizoval ľudí, ktorí zneužívajú celosvetovú pandémiu koronavírusu, a to, aké utrpenie ľuďom prináša, na vlastné obohacovanie sa. Kritické slová venoval všetkým, ktorí v tejto situácii necitlivo „profitujú na potrebách druhých“. „Bože, dotkni sa ich sŕdc a premeň ich,“ povedal František v rannej homílii. V kázni venovanej Judášovi, ktorý zradil Ježiša, pápež vyslovil presvedčenie, že pokušenie zradiť druhých nie je cudzie žiadnemu človeku.

16:30 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa ospravedlnil za kolóny na cestách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:13 Laboratóriá na Slovensku v utorok otestovali 2042 vzoriek. Ako uviedol premiér Matovič, z nových potvrdených prípadov má 16 ľudí viac ako 60 rokov. Pozitívne testovaných bolo už aj viac ako 60 ľudí, ktorí cestovali z Tirolska individuálnou dopravou a boli odchytení na hraniciach. Následne boli umiestnení do štátnej karantény. „Nie je čas, aby sme boli optimisti. Je čas, aby sme boli naďalej veľmi obozretní. Radšej buďme desaťkrát opatrnejší, ako by sme podľahli pokušeniu užívať si slobodu,“ povedal premiér.

16:05 „Môžeme snívať o tom, že si dnes uvoľníme pravidlá, ale bolo by to nezodpovedné,“ povedal premiér Matovič s tým, že by to bolo „škrtnutie zápalkov“.

16:02 Čím viac sa budeme teraz podľa premiéra Matoviča zodpovedne správať, tým skôr začneme na Slovensku normálne žiť.

15:59 „Ešte sme nevyhrali,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Najbližšie dva, tri týždne podľa neho rozhodnú ako sme na tom. Záležať bude aj na tom, ako sa zvládne situácia v rómskych osadách. Ospravedlnil sa aj ľudom, ktorých museli umiestniť do karantény.

15:56 Celkovo už v rómskych osadách otestovali 816 ľudí. „Z 33 osád nám tri vybuchli,“ povedal expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku Peter Pollák. Ľudia, u ktorých bolo potrvdené ochorenie Covid-19 prišli podľa neho z Anglicka, Českej republiky aj Maroka.

PREMIÉR: Nárast nakazených COVID 19
Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Josef Pokorný a premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o náraste nakazených COVID-19 spôsobeného koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 8. apríl 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR.

15:48 Premiér Matovič si „kopol“ aj do svojho predchodcu Petra Pellegriniho (Smer-SD). „Dal nám taký darček, že budeme radi, ak sa z toho vylížeme,“ uviedol s tým, že bolo chybou, že všetci ľudia, ktorí sa vracali zo zahraničia nešli hneď do štátnej karantény.

15:46 Ako povedal premiér Matovič, pozitívne prípady sú už v piatich rómskych osadách a je ich tam minimálne 31. V nich sa bude navyšovať počet odberových jednotiek, aby sa otestovali čo najrýchlejšie.

15:42 Počet nakazených na Slovensku sa zvýšil o 101 na 683, oznámil premiér Matovič. „Prestaňme blúzniť o otváraní obchodov,“ varoval.

15:39 Kritiku adresoval premiér Matovič aj koaličným partnerom Richardovi Sulíkovi (SaS), za to že chce otvárať obchody. Obul sa aj do ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) za vyjadrenia o otváraní škôl. „Miesto toho, aby riešili problém, robili si kampaň na Facebooku,“ dodal.

15:37 Premiér Matovič uviedol, že už v pondelok na tlačovej konferencii bolo jasne povedané, že kontroly na cestách budú namátkové a to, že v stredu zastavovali na cestách všetky vozidlá, považuje za sabotáž uznesenia vlády.

15:34 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:31 Európsky parlament (EP) v Bruseli otvorí počas koronavírusovej krízy svoje dvere ľuďom v núdzi. „Po dohode s hlavným mestom Brusel sme sa rozhodli dať časť našej budovy počas tejto mimoriadnej zdravotnej situácie k dispozícii bezdomovcom a najslabším v spoločnosti,“ uviedol v stredu predseda europarlamentu David Sassoli.

Okrem toho budú parlamentné kuchyne v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu pripravovať viac než tisíc jedál denne, ktoré dostanú títo ľudia a tiež zamestnanci zdravotníctva, oznámil Sassoli. „Chceme podporiť tých, ktorí trpia a ktorí neúnavne pracujú v našich nemocniciach,“ vysvetlil šéf EP.

Sassoli už predtým informoval, že v priestoroch európskeho parlamentu v Štrasburgu vznikne testovacie stredisko pre nový koronavírus a tiež poradné miesto pre pacientov. Minulý týždeň tiež oznámil, že dajú belgickým úradom k dispozícii zdravotnícke oddelenie parlamentu v Bruseli, ako aj stovku parlamentných vozidiel.

15:15 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) sa nehanbí za opatrenia o obmedzení pohybu občanov počas Veľkej noci.

Slovensko je podľa neho momentálne jedna z troch krajín na svete, ktoré zvládajú z epidemiologického hľadiska situáciu s bojom proti koronavírusu najlepšie. „Najlepšie to, pravdepodobne, zvláda Izrael. A ten prijal na Paschu, čo je obdoba našej Veľkej noci, úplne tie isté opatrenia ako prijímame my. Ja som za tieto opatrenia na vláde hlasoval a nehanbím sa za to,“ povedal.

Myslí si, že ak sa podarí udržať čo najnižší stav nárastu počtu novonakazených cez Veľkú noc, tak po sviatkoch je možné sa začať baviť o tom, ako uvoľňovať prijaté opatrenia v boji s koronavírusom.

14:59 V Španielsku stúpol počet obetí koronavírusu o ďalších 757 ľudí. Celkovo už zomrelo 14 555 ľudí. Počet nakazených sa podľa Reuters zvýšil na 146 690. Experti sa obávajú, že následkom zastavenia krajiny môže španielska ekonomika klesnúť až o 9 percent, o prácu by pre koronavírus mohlo prísť až 800-tisíc ľudí.

14:36 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude mať o 15:30 tlačovú konferenciu. „Situácia je vážna, prosím, nebláznime!“ píše na sociálnej sieti Facebook.

„Verím, že po zverejnených informáciách prestane opakované blúznenie našich koaličných partnerov o otváraní obchodov či škôl hneď po Veľkej noci a zľahčovanie ochorenia Covid-19 na nejakú chrípku,“ píše Matovič a verí, že pochopia, ako sú mimoriadne nezodpovední, ak devalvujú svojimi neuváženými rečami a dištancovaním sa od platného uznesenia vlády, obmedzenia počas Veľkej noci.

„Toto nie je pieskovisko, sme vo vojne s mimoriadne nebezpečným nepriateľom a akákoľvek demoralizácia tímu a útoky do vlastných radov sú v záujme zla, ktoré voči nám stojí,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:25 Kolabujúca doprava spôsobuje podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) obrovské problémy v zásobovaní potravinami. Tovar mešká aj niekoľko hodín. Problémy majú napríklad pekári, ktorým už v skorých ranných hodinách nestihli prísť na čas do práce vodiči dodávok na rozvoz pečiva do obchodov. 

14:19 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) odstránil z Facebooku status, v ktorom tvrdil, že policajné kontroly na cestách mali byť námatkové.

Matovič, status

13:55 Šéf Twitteru daruje na boj proti koronavírusu miliardu dolárov. Peniaze bude distribuovať prostredníctvom nadácie Start Small, kam konkrétne poputujú, neuviedol.

13:40 Pokrok, ktorý dosiahli európske krajiny v boji proti pandémii koronavírusu, je veľmi krehký. Podľa agentúry AP to v stredu konštatoval regionálny šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. Napriek poklesu v počte nakazených v niektorých krajinách ešte podľa neho nenastal čas na uvoľnenie opatrení. „Čaká nás ešte dlhý úsek tohto maratónu. Vírus nenecháva žiaden priestor na chyby,“ konštatoval Kluge a krajiny vyzval na ostražitosť pri zvažovaní, či uvoľniť prijaté opatrenia.

13:16 Aj trenčianska polícia vyzýva všetkých občanov, na ktorých sa nevzťahuje výnimka, aby necestovali a napomohli tak zmenšiť kolóny a odľahčiť tak dopravnú situáciu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:04 Nitriansky Jaguar Land Rover neobnoví výrobu, ako pôvodne predpokladal. Na Slovensku aktuálne zo štyroch pôsobiacich automobiliek vyrába iba Kia Motors Slovakia. 

12:43 Americký prezident Donald Trump okrem iného Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) vyčíta, že v súvislosti s pandémiou dávala od začiatku „chybné odporúčania“, napríklad v súvislosti s ponechaním otvorených hraníc. „Našťastie som jej odporúčanie, nechať hranicu pre vstup z Číny otvorenú, včas odmietol,“ uviedol Trump.

12:36 Štát v apríli odpustí odvody zamestnávateľom, ktorí museli zavrieť svoje prevádzky.

12:29 Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) uviedol novým obmedzeniam uviedol, že nikoho neteší, ak niekto musí tráviť hodiny v kolónach, ale „bojujeme s protivníkom, ktorý zabíja“. Zákaz voľného pohybu zdôvodnil tým, aby sa zabránilo sociálnym kontaktom počas Veľkej noci. „Bolo veľké riziko, že cez Veľkú noci pri peknom počasí, pri voľne, by sme ľahko mohli vyhľadávať návštevy a stretávať sa. A pri návštevách je málo k tomu, aby sme dali dole rúško,“ tvrdí.

12:21 V čínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa pandémia nového koronavírusu rozšírila do celého sveta, od stredy zrušili karanténu. Trvala od 23. januára. COVIDu-19 len v tomto meste podľahlo 2500 ľudí, nakazených bolo 50-tisíc. Obyvatelia môžu od polnoci po 11 týždňoch opustiť mesto, podmienkou ale je potvrdenie od povinnej mobilnej aplikácie, že je človek zdravý a nebol v kontakte s infokovaným. Informoval Reuters.

12:10 V Česku sa podarilo zastaviť nekontrolovateľné šírenie pandémie koronavírusu. Ako píše Česká televízia, v stredu to oznámil minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Na konci apríla by podľa neho mohlo byť v krajine asi 11-tisíc nakazených. „Podarilo sa nám zabrániť tomu najhoršiemu. Môžeme sa pripravovať na postupný a kontrolovaný návrat k normálnemu životu,“ vyhlásil.

11:57 Fakultná nemocnica v Trnave spustila drive-in testovanie na ochorenie Covid-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:50 „Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk … napriek tomu – nehaňme ich za to … malo by to byť už v poriadku. Dík,“ píše premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:22 Policajti žiadajú občanov v súvislosti s dopravnými zápchami, ktoré sú dôsledkom kontroly dodržiavania pohybu, o pochopenie a trpezlivosť. Policajný zbor SR to uvádza na sociálnej sieti s tým, že občanov vyzývajú, aby cestovali medzi okresmi iba vtedy, ak sa na nich vzťahuje výnimka a je to skutočne nutné. „Žiadame vás zároveň o pochopenie pre policajtov, ktorí vykonávajú kontroly. Policajný zbor si plní úlohy, ktoré dostal,“ uvádza polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:06 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) reagoval na status ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:52 Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude počas Veľkej noci premávať vo víkendovom a sviatočnom režime.

10:39 Do výzvy na pomoc seniorom, ktorú spustila iniciatíva Mladí proti fašizmu, sa za dva dni zapojilo viac ako 1 000 ľudí. Iniciatíva vytvorila portál pomahamstarsim.sk, ktorý po zadaní kontaktných údajov dobrovoľníka vygeneruje plagát, na základe ktorého ho neskôr môžu kontaktovať seniori v jeho okolí. Tým následne pomôže s nákupom, donáškou obedu či inou obdobnou činnosťou. Agentúru SITA o tom informoval Ondrej Vrábel z tejto iniciatívy.

Iniciatíva je presvedčená, že len bojovať proti fašizmu teraz nestačí. Preto reagovala na situáciu, keď spoločnosť čelí koronavírusu. „Väčšina z nás do rizikovej skupiny síce nepatrí, avšak to neznamená, že osud ostatných nám môže byť ľahostajný,“ uviedol zakladateľ iniciatívy Marek Mach. Dodáva, že aj tá najmenšia maličkosť, ako napríklad pomoc s nákupom, môže v tejto situácii zachrániť život.

Projekt Mladí proti fašizmu vznikol 17. novembra 2016 na výročie Nežnej revolúcie. Jeho cieľom je približovať najmä mladým ľuďom hrôzy totalitných režimov, extrémizmu a nenávisti. Snaží sa upozorniť na potrebu zachovávania slobody a demokracie a ich nenahraditeľnosť v spoločnosti.

10:28 „Hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť,“ píše minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na Facebooku a dodáva, že premiérovi sa nemôže dovolať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:13 Spojené štáty zaznamenali v utorok najviac úmrtí na koronavírus za jeden deň, keď tam počet obetí presiahol číslo 1800. Informuje o tom BBC. Celkový počet mŕtvych sa tak v krajine vyšplhal už na takmer 13-tisíc, vyplýva z údajov Johns Hopkins University. Predchádzajúci rekord bol zo 4. apríla, keď nákaze podľahlo 1 344 osôb.

Spojené štáty už medzičasom hlásia vyše 400-tisíc potvrdených prípadov nákazy novým vírusom, čo je najviac na svete. Počet prípadov v globálnom meradle presiahol 1,4 milióna. Americký prezident Donald Trump však na tlačovej konferencii uviedol, že USA by sa už mohli blížiť k vrcholu pomyselnej „krivky“.

Zo súčasnej situácie Trump obvinil Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), ktorá podľa neho pandémiu koronavírusu podcenila a nezvládla.

10:08 Britský premiér Boris Johnson, ktorého prijali do nemocnice po nákaze novým koronavírusom, je v stabilizovanom stave. Stále je umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti a podávali mu kyslík, no na pľúcny ventilátor ho nemuseli napojiť. Jeho poverený zástupca, minister zahraničia Dominic Raab dokonca podľa agentúry Reuters povedal, že premiér sa čoskoro vráti k práci.

9:58 Google sa aj v stredu zmenil a ďakuje všetkým členom záchranných zložiek.

Google

9:52 Ministri financií 19-člennej eurozóny prerušili rokovania o tom, ako čo najlepšie reagovať na škody spôsobené európskym ekonomikám epidémiou koronavírusu. Európske vlády sú rozdelené v otázke, ako čo najlepšie problém riešiť. Taliansko a Španielsko s podporou Francúzska chcú, aby Európska únia využila všetku ekonomickú silu na boj proti vírusu a škodám, ktoré spôsobil.

Avšak krajiny ako sú Nemecko či Holandsko chcú, aby sa niečo ponechalo v rezerve pre prípad, že by sa situácia ešte zhoršila. Tieto štáty pre obavy, že ich úlohou bude platiť účty, sa zdráhajú zdieľať dlhy s partnermi z Európskej únie bez striktných podmienok. Šéf Euroskupiny Mário Centeno mal na stredu ráno po rokovaniach trvajúcich dlho do noci naplánovanú tlačovú konferenciu, ale bola zrušená. Rokovania majú pokračovať vo štvrtok.

9:38 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) po stretnutí so zástupcami cirkví.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:27 Akciový trh v USA v utorok mierne klesol. Po viac ako sedempercentnom zhodnotení z predchádzajúceho dňa si hlavné indexy najskôr pripisovali vyše tri percentá.

Zisky vymazali v posledných minútach obchodovania po tom, čo sa ceny ropy v USA náhle prepadli o vyše deväť percent. Svetové akciové burzy inak väčšinou rástli vďaka povzbudzujúcim signálom, že pandémia koronavírusu začína v niektorých z najviac postihnutých oblastí ustupovať.

Index S&P 500 klesol o 0,2 % na 2 659,41 bodu, Dow Jones o 0,1 % na 22 653,86 bodu a Nasdaq o 0,3 % na 7 887,26 bodu.

9:09 Autobusy prímestskej dopravy, ktoré jazdia v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji, nebudú premávať počas Veľkonočných sviatkov od piatka 10. apríla do pondelka 13. apríla. 

8:48 Polícia zverejnila na sociálnej sieti Facebook niekoľko príkladov, kedy a ako môžete ísť počas veľkonočných obmedzení z okresu do okresu. 

8:41 Pre prijaté obmedzenia sa na cestách tvoria rozsiahle kolóny. Polícia kontroluje autá na hraniciach okresov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:33 S testovaním na nový koronavírus začínajú na Slovensku aj štátni veterinári.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:15 Počet obetí ochorenia Covid-19 sa v Česku zvýšil na 91. Celkovo už otestovali 98 681 ľudí, z ktorých bolo na nový koronavírus 5033 pozitívnych. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, vyliečilo sa už 79 pacientov.

7:59 Klientske centrá, oddelenia dokladov a dopravné inšpektoráty Ministerstva vnútra SR sú v stredu a vo štvrtok, teda 8. a 9. apríla, zatvorené. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:28 Autobusy prímestskej dopravy spoločnosti ARRIVA v Trnavskom kraji budú počas veľkonočných sviatkov premávať v sviatočnom režime. Na Veľký piatok 10. apríla, v nedeľu 12. apríla a v pondelok 13. apríla budú spoje premávať ako v nedeľu a štátom uznaný sviatok. V sobotu 11. apríla budú autobusy premávať ako počas akejkoľvek inej soboty v roku.

Mestská hromadná doprava v jednotlivých mestách Trnavského kraja bude zabezpečovaná podľa požiadaviek jednotlivých samospráv. V Trnave premávajú autobusy aj počas pracovných dní vo víkendovom režime. V Piešťanoch je zabezpečovaná počas pracovných dní až do odvolania v obmedzenom režime ako v posilnenú sobotu. V Hlohovci platí mimoriadny režim a vybrané spoje mestskej hromadnej dopravy až do odvolania nepremávajú, v Senici jazdia mestské autobusy ako v sobotu. Platné cestovné poriadky nájdu cestujúci na webovej stránke spoločnosti ARRIVA Trnava v sekcii Cestovné poriadky.

7:11 Ochoreniu Covid-19 už vo svete podľahlo viac ako 82-tisíc ľudí, počet potvrdených prípadov sa prehupol už cez 1,4 milióna.

Koronavírus, svet

6:46 Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook informuje, že od 8. do 17. apríla je možné vnútorné hranice Slovenska prekročiť iba na niektorých hraničných priechodoch, ktoré sú otvorené nepretržite. „Ak osoba prekročí vnútornú hranicu na iných miestach, dopúšťa sa priestupku, za ktorý je možné uložiť pokutu do 300 eur a v blokovom konaní do 165 eur,“ upozorňuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:28 V prípade porušenia nariadenia štátu o obmedzeniach pohybu bude občanom podľa polície hroziť sankcia až do výšky 1659 eur. Za nenosenie rúška zase policajt môže vyrubiť pokutu 1000 eur.

6:14 Od prvej minúty 8. apríla platí na Slovensku obmedzenie pohybu občanov, ktoré potrvá do polnoci 13. apríla 23:59. Nariadenie má niekoľko výnimiek.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič