Hlavný cestný ťah medzi Žilinou a Martinom by mali uzavrieť aj nasledujúcich päť víkendov až do Vianoc.
Prvý víkend uzávery hlavného cestného ťahu popod Strečno sa zaobišiel bez väčších dopravných problémov. Obce v terchovskej doline zaznamenali výrazne vyššiu intenzitu dopravy, čo sa však očakávalo. Občasné kolóny sa tvorili v Párnici na Orave, kde sa napriek celoročnému zákazu snažili si skrátiť obchádzku poľské kamióny.
Cesta I/18 popod hrad Strečno aj diaľnica D1 medzi križovatkami Martin a Dubná skala boli pre sanáciu skalného brala úplne neprejazdné od soboty 08:00 do nedele 16:00. Rovnako by tomu malo byť aj nasledujúcich päť víkendov až do Vianoc a so sanáciou brala sa bude pokračovať aj v novom roku.
Počas uzáver hlavného cestného ťahu medzi Žilinou a Martinom bude polícia dopravu odkláňať rovnako ako tento víkend na obchádzku cez Terchovú a Párnicu, prípadne cez Fačkovské sedlo a Nitrianske Pravno. Vodičom smerujúcim z juhu na východ Slovenska sa počas uzávery odporúča využiť rýchlostnú cestu R1 cez Banskú Bystricu alebo obchádzku cez Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Nováky a Prievidzu do Martina.
Stabilizácia skalného brala bude stáť takmer 870 tisíc eur
Profesionálni horolezci si v sobotu ukotvili istiaci systém a v nedeľu začali bralo pod hradom Strečno čistiť od náletových krovín a uvoľnených skál. Stabilizácia skalného brala bude stáť takmer 870-tisíc eur a zabezpečuje ju firma Arcadis CZ, ktorá vzišla z verejného obstarávania. Sanačné práce majú byť podľa zmluvy hotové do konca mája budúceho roka.
Pohyb skalného brala pod Strečnianskym hradom merajú pravidelne od roku 1996. Prvé anomálie zaznamenali v roku 2011 a výraznejšiu namerali v roku 2014. Na hrozbu uvoľnenia skalného previsu a jeho pád na jednu z najfrekventovanejších ciest na Slovensku upozornili začiatkom vlaňajšieho leta geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Odklon skalného previsu od hradného brala meria ústav štyrikrát ročne. Posledné merania naznačili výrazný posun trhliny.
Výsledky meraní ukazujú na vážny stav, pretože hrozí odtrhnutie skalného previsu veľkých rozmerov a jeho zrútenie na frekventovanú komunikáciu pod skalným bralom. V posledných dvoch rokoch sa otváranie poruchy zrýchlilo. Skalný previs sa odkláňa od hradného brala a pozvoľne klesá,“ uviedla vlani v júni Alena Klukanová zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Pre nestabilné bralo Okresný úrad v Žiline zriadil minulý rok v lete krízový štáb. Letecký prieskum následne odhalil rozsiahlu eróziu a potvrdil, že sú narušené štyri skalné bloky.