Presun výletnej lode z Vltavy na Domašu potrvá zhruba mesiac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Domaša. Foto: SITA/Viktor Zamborský
Loď čaká pred príchodom na Domašu 2 800-kilometrový presun po riekach a kanáloch cez sedem štátov, ktorý sa začne 16. mája.

Vyše 2 800 kilometrov dlhá cesta čaká výletnú loď, ktorá sa má od leta po 26 rokoch vrátiť na vody Domaše. Jej cesta z Prahy bude trvať zhruba mesiac. Začne ju 16. mája. Agentúru SITA o tom informoval Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce, ktorej súčasťou je aj rekreačná oblasť Domaša Dobrá, kde bude mať loď domovský prístav.

V súčasnosti kotví loď na Vltave v Prahe. Koncom týždňa tu absolvovala prehliadku technického stavu. V najbližších dňoch bude natretá špeciálnym náterom a pripraví sa na presun na Domašu.

Dostane požehnanie od pražského arcibiskupa

Z Prahy vypláva 16.mája v skorých ranných hodinách. Ešte deň predtým v rámci Svätojanských slávností Navalis plavbu slávnostné požehná pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Podujatie Navalis je spomienková slávnosť s viac ako tristoročnou tradíciou na známeho svätca Svätého Jána Nepomuckého, patróna všetkých ľudí od vody. V tento deň prichádzajú do Prahy aj gondolieri so svojimi gondolami z Benátok a Rakúska,“ prezradil Kapraľ.

Symbolické na celom akte je aj to, že prvý most pod vodnou nádržou Veľká Domaša na rieke Ondava v obci Sedliská nesie meno tohto známeho svätca.

Domaša
Na Domašu pribudne aj o niečo väčšia loď ako gumové člny. Foto: SITA/Kvetoslava Mudríková

Popláva asi mesiac

Samotná plavba bude dlhá 2 800 kilometrov. Povedie po riekach a kanáloch cez sedem štátov Európy a cez stovky miest a obcí. Loď pripláva do prístavu na rieke Bodrog v obci Ladmovce, odkiaľ bude prevezená po ceste približne 90 km až na Domašu.

Z rieky ju na prevozný podvozok preloží špeciálny žeriav s nosnosťou 780 ton, ktorý príde na miesto vykládky na troch kamiónoch.

Po vode loď poputuje v závislosti od podmienok približne 30 dní, po ceste zhruba deň.

Na meno ešte loď čaká

„Na trase nás čaká množstvo nástrah. Budeme musieť zdolať viac ako 50 priehrad, na viacerých riekach musia byť kapitáni so špeciálnymi papiermi, pretože nie všetky papiere platia na všetky rieky. Na niektorých úsekoch je hladina vody v riekach nízka, preto nevieme, čo život a plavba prinesú,“ upozornil Kapraľ.

Ako dodal, súčasťou posádky bude aj dokumentarista, ktorý z celej prepravy nakrúti dokument. Bude viesť aj lodný denník a čiastkové autentické zážitky z trasy bude zverejňovať ne dennej báze. Dokument bude mať premiéru na jeseň tohto roka.

Nový názov lode vzíde z ankety.

Veľká Domaša je jediná vodná nádrž v rámci Slovenska a Českej republiky, ktorá nemá žiadnu vyhliadkovú loď, pričom by pomohla rozvoju turistiky v regióne. Na Domaši osobné lode premávali až do roku 1992.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať