Staré Avie, Tatrovky, autobusy či dodávky sú aj napriek sprísneným technickým a emisným kontrolám naďalej súčasťou cestnej premávky. Kedy konečne vymiznú z ciest vraky, ktoré často zamoria čiernym hustým dymom aj celú ulicu?
Na to si budeme musieť pravdepodobne ešte zopár rokov počkať. Minimálne dovtedy, kým takéto vozidlá nebudú musieť absolvovať najbližšiu emisnú a technickú kontrolu, cez ktorú už na 99% neprejdú a konečne zmiznú z ulíc a poputujú rovno na vrakovisko, kam patria už dnes.
Osobitý problém predstavujú aj osobné autá s naftovými motormi, ktorých majitelia si nechali v servisoch odstrániť filtre vo výfukoch. Dôvodom je, že sa rýchlo zanášajú a ich výmena stojí niekoľko stoviek až tisíc eur. Do ovzdušia sa tak dostáva nebezpečný prach, ktorý je pre človeka zdraviu škodlivý.
Portál Nasadoprava.sk sa zaujímal, či polícia vozidlá, ktoré zanechávajú za sebou čierne mraky, zastavuje a kontroluje platnosť emisných kontrol. A akým spôsobom môžu príslušníci policajného zboru voči vodičom-ignorantom zasiahnuť a aké sankcie im hrozia.
Polícia kontroluje, dymiace autá však nemiznú
Ako Nasadoprava.sk informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová, príslušníci dopravnej polície z oddelenia špeciálnych kontrol dohliadajú nie len na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, zároveň vykonávajú aj podrobnejšie cestné technické kontroly s mobilnými stanicami.
„Súčasťou výbavy sú aj najmodernejšie analyzátory výfukových plynov na meranie vozidiel so zážihovými a vznetovými motormi. V rámci cestnej technickej kontroly sa vykonáva aj kontrola emisií, kde sa pri vozidlách so zážihovým a vznetovým motorom kontroluje dymivosť. V prípade, ak sú prekročené hodnoty korigovaného súčiniteľa absorpcie, tak sa vozidlo považuje za technicky nespôsobilé,“ informovala Bardyová.
Hovorkyňa tiež uviedla, že v prvom polroku tohto roka policajti pre nadmerné vypúšťanie spalín do vzduchu skontrolovali len 122 vozidiel. A iba v 23 prípadoch sa zistilo, že autá prekročili stanovené limity emisií.
Za nadmerný smog hrozí zadržanie dokladov
Ak motorista nerešpektuje stanovené limity a prevádzkou svojho vozidla vypúšťa do vzduchu nadmerné emisie, môže dostať pokutu od 50 do 100 eur.
A ak policajti počas kontroly zistia vážne chyby na vozidle, sú oprávnení vodičovi zadržať osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II, ako aj evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine.
„Policajt je taktiež oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla a vodičovi povoliť ďalšiu jazdu len do stanice emisnej kontroly, následne ak vozidlo spĺňa emisné limity, policajt osvedčenie o evidencii vozidla vodičovi vráti,“ vysvetľuje hovorkyňa Prezídia.
Bárdyová zároveň dodala, že za určitých, zákonom stanovených podmienok, je policajt oprávnený zadržať aj evidenčné číslo vozidla a tak znemožniť vodičovi pokračovanie v jazde.
Ak vozidlo nespĺňa normy, vodič má dve možnosti
Policajti, ktorí vykonávajú cestné kontroly zamerané na emisie, môžu samozrejme motoristovi nariadiť technickú a emisnú kontrolu.
Podmienkou je vykonať kontrolu do 30 dní. Ďalšou možnosťou je, že motorista vyradí nespôsobilé vozidlo z evidencie.