- aktualizované 22. augusta 9:18
V dnešnom takmer bezhotovostnom svete, kde je platba kartou možná takmer všade, by každý očakával, že platobný terminál bude súčasťou výbavy aj príslušníkov policajného zboru. Očakávania sú v tomto prípade jedna vec a realita druhá vec.
Aj napriek tomu, že ešte v auguste 2014 Ministerstvo vnútra SR (MV SR) spustilo pilotný projekt využívania platobných terminálov s celkovým počtom 20 terminálov, do dnešného dňa ich pribudlo iba ďalších 35.
Rezort vnútra spustením tohto projektu monitoroval, či majú vodiči, ktorí sa dopustili dopravného priestupku, záujem o úhradu svojich “prehreškov“ platobnou kartou, ale aj oblasti v ktorých nie je signál a teda aj ich opodstatnenosť.
Na Slovensku je terminálom vybavených len 55 hliadok
Terminály boli najprv pridelené len mýtnej, diaľničnej polícii v Bratislave, v Malackách a Krajskému riaditeľstvu PZ v Bratislave. Ďalšie terminály boli v roku 2016 pridelené MV SR vybraným krajským riaditeľstvám. V súčasnosti tak dopravná polícia na celom Slovensku disponuje 55 platobnými terminálmi.
Ako Nasadoprava.sk informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, v septembri tohto roka pribudne ďalších celkom 155 kusov terminálov.
„Záujem o úhradu pokút prostredníctvom platobného terminálu má progresívnu tendenciu, preto sa snažíme vybaviť platobnými terminálmi okrem hliadok dopravnej polície, aj ďalšie, pre ktoré by bolo ich využitie efektívne,“ uviedla Baloghová.
Celkovo bude Policajný zbor disponovať 210 kusmi platobných terminálov. „Cieľom ministerstva vnútra a Policajného zboru je v dohľadnej dobe uviesť do priameho výkonu čo najviac platobných terminálov,“ informoval Michal Slivka, hovorca Policajného prezídia v Bratislave.
Slivka taktiež uviedol, že okrem služby dopravnej polície, prejavila záujem o POS platobné terminály vo výkone aj služba poriadkovej polície, železničnej polície, hraničnej a cudzineckej polície a odbor kynológie a hipológie prezídia Policajného zboru, čo by predstavovalo ďalších 1500 kusov.
Mohlo by vás zaujímať: Ministerstvo vnútra chce pritvrdiť voči vodičom – neplatičom pokút
Ak nemáte na pokutu, môžu vám zadržať vodičák
Možnosť uhradiť pokutu za dopravný priestupok bezhotovostne a na mieste má nepochybne veľa výhod, ktoré dokážu motoristom skutočne uľahčiť situáciu.
Pokuty na Slovensku sú skutočne vysoké a nie vždy má vodič k dispozícii takú hotovosť a nie vždy natrafíte na hliadku, ktorá je vybavená platobným terminálom. V lepšom prípade, sa môže dohodnúť policajtmi, že si odbehnete do bankomatu a uhradí pokutu na mieste.
Horšie je, ak sa v okolí nenachádza žiaden bankomat alebo bol vodič zastavený na diaľnici. V takom prípade môže motoristovi policajná hliadka pre insolventnosť zadržať vodičské oprávnenie, ktoré bude odoslané na policajný inšpektorát v mieste trvalého bydliska, alebo podľa dohody na inú adresu.
Policajt namieste vydá o zadržaní vodičského preukazu podľa odseku 1 potvrdenie, v ktorom povolí ďalšiu jazdu na 15 dní, pritom povolenie platí len na území Slovenskej republiky. To znamená, že motorista má maximálne 15 dní na uhradenie pokuty. Po uhradení a preukázaní potvrdenia o platbe bude následne vodičovi vrátený jeho vodičský preukaz na polícii.
Ak vodič nemá na zaplatenie pokuty, môže požiadať o splátkový kalendár
V prípade, že motorista nemá možnosť zaplatiť uloženú pokutu v stanovenej lehote do 15 dní odo dňa uloženia pokuty, vodič sa môže obrátiť na sekciu ekonomiky Ministerstva vnútra SR, so žiadosťou o splátkový kalendár.
Takúto žiadosť však nie je MV SR povinné akceptovať v každom prípade. Vo všeobecnosti platí, že MV SR umožní splácať pokutu v splátkach v obzvlášť závažných prípadoch – najmä v ťažkých sociálnych situáciách. Ak pokuta nie je v stanovenej lehote zaplatená, bude postúpená na právne vymáhanie.
Od januára 2017 MV doposiaľ eviduje približne 61 800 vykonaných transakcií súvisiacich s úhradou pokút v celkovej výške 4 773 177 eur.