Počet diaľničiarov v ohrození sa znížil o tretinu, pracovníkov chránia nové bezpečnostné prvky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NDS, bezpečnosť
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V minulom roku klesol o 30 percent počet situácií, počas ktorých sa ocitli v ohrození diaľničiari pri výkone svojho povolania. Pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) je bezpečnosť zamestnancov v teréne absolútnou prioritou. Práve preto počas minulého roka spoločnosť zaviedla na diaľniciach nové bezpečnostné prvky.

Aktualizácia postupov, dopĺňanie bezpečnostných prvkov, používanie vysoko reflexných pracovných prostriedkov a odevov, ale aj využívanie inovácií v oblasti bezpečnosti na cestách priniesli želaný efekt,“ informuje Rastislav Droppa, podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti.

Zabezpečenie pracoviska

Na zabezpečenie pracoviska používa NDS sústavu veľkého množstva bezpečnostných prvkov a zariadení, medzi nimi varovné prahy, signálne prahy z dopravných kužeľov, smerovacie dosky s výstražným svetlom, predzvestné svetelné šípky, pojazdné uzávierkové tabule, prenosné svetelné šípky, LED panely na vozidlách Diaľničnej patroly, výstražné LED rampy a majáky, zvislé dopravné značenia či radary so skutočnou rýchlosťou.

Pracovisko je takisto zabezpečené ťažkými vozidlami a vozidlami s pojazdnou uzávierkovou tabuľou. Pracovníkov po novom ochraňuje pred nárazom a zranením aj novinka, a to séria betónových zvodidiel. Betónové zvodidlá sa uložia na miesto pred začiatkom prác a po ich ukončení sa z miesta odstránia.

Doplnkový bezpečnostný prvok

Doplnkovým bezpečnostným prvkom je takisto aj používanie radarov so zobrazením skutočnej jazdnej rýchlosti. „Benefitom v kontexte ochrany našich zamestnancov je to, že betónové zvodidlo zabráni vniknutiu cudzieho vozidla do priestorov pracoviska a naše ťažké vozidlo či už s alebo bez vodiča tak nie je potrebné na pracovisku a môže vykonávať činnosť na inom mieste,“ vysvetľuje Droppa.

Testovanou novinkou boli aj špeciálne vozidlá na rozkladanie modulov na riadenie dopravy, teda na umiestnenie LED svetelných plôch s informáciou o mimoriadnosti na diaľnici, zníženej rýchlosti, či o práci na ceste. Automatizovaná manipulácia s takýmito modulmi prispieva k tomu, aby pracovník Národnej diaľničnej spoločnosti nevstupoval na vozovku a nebol v ohrození.

Nové dopravné značenia

K lepšej informovanosti motoristov a zvýšeniu bezpečnosti prispievajú aj desiatky kusov nového dopravného značenia – Záchranárska ulička. Dopravné značenie má za cieľ zvýšiť pozornosť vodičov a pripraviť ich na to, ako správne vytvoriť uličku záchrany a pomôcť zložkám záchranného systému prísť včas na miesto, kde ich potrebujú.

Zároveň investovala Národná diaľničná spoločnosť aj do zlepšenia výbavy vozidiel Diaľničnej patroly. Po novom sú ich súčasťou aj AED prístroje. AED defibrilátory (automatizované externé defibrilátory) sú zdravotnícke prístroje určené na záchranu života pri náhlej zástave srdca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Droppa
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť