Cestu okolo Tatier ročne využije viac ako pol milióna ľudí, pribudnú ďalšie kilometre nových trás

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklotrasa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vďaka rozšíreniu cyklistickej infraštruktúry plánovanej v rámci štvrtej etapy projektu Historicko-kultúrno-prírodná cesta okolo Tatier vznikne na Slovensku a v Poľsku viac ako 14 kilometrov nových trás. Povedú na jedinečné miesta v pohraničnej oblasti a doplnia doteraz vybudované trasy ich prepojením do dlhých súvislých úsekov.

Informoval o tom predseda Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZUS) Tatry Štefan Bieľak pri príležitosti stredajšieho podpisu partnerskej zmluvy zainteresovaných strán v kaštieli Strážky v Spišskej Belej.

Výstavba hlavného úseku bude pokračovať

Na slovenskej strane bude vďaka tomu pokračovať výstavba hlavného úseku Cesty okolo Tatier vrátane úseku v Ždiari smerom do Monkovej doliny s dĺžkou viac ako štyri kilometre, a nového úseku cyklotrasy Štrba – Važec a Štrba – Lučivná v celkovej dĺžke viac ako tri kilometre.

V rokoch 2014 až 2021 sa podľa Bieľaka podarilo zrealizovať tri etapy investície spolufinancovanej z fondov Európskej únie určených na poľsko-slovenskú cezhraničnú spoluprácu.

Výsledkom je, že Cesta okolo Tatier má už viac ako 170 kilometrov prevažne asfaltových cyklotrás a využívajú ju nielen cyklisti, ale aj korčuliari, peší turisti a v zime bežkári. Ročne po nej prejde približne 600-tisíc ľudí,“ uviedol. Cesta okolo Tatier je vybavená oddychovými zónami a bezplatnými parkoviskami, plná atrakcií a pamiatok.

Štvrtá etapa projektu

V júni 2024 bola schválená realizácia štvrtej etapy projektu. Zameriava sa na ďalšie skvalitnenie Cesty okolo Tatier ako cezhraničného produktu cestovného ruchu.

Celková hodnota projektu je viac ako 5 miliónov eur, z toho spolufinancovanie v rámci programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027 predstavuje takmer štyri milióny eur.

Jeho realizácia potrvá do roku 2026 v rámci poľsko-slovenského partnerstva EZUS Tatry s piatimi samosprávami, mestom Spišská Belá, mestom Czarny Dunajec a obcami Jablonka, Nižné Lapše a Štrba.

Cyklotrasa na poľskej strane Tatier

Na poľskej strane Tatier v rámci etapy vybudujú cyklotrasu spájajúcu Oravu s hlavnou trasou Cesty okolo Tatier na úseku Chyžné – Jablonka v dĺžke takmer sedem kilometrov.

Vznikne aj ďalšia infraštruktúra pre cyklistov a zrekonštruujú aj historické budovy, ako napríklad viac ako 100-ročnú železničnú stanicu v Czarnom Dunajci, či fasádu Ľudového domu v Nižných Lapšoch, v ktorom sa nachádza interaktívna prírodná expozícia pohraničia.

Spoločný poľsko-slovenský produkt

Cezhraničný projekt Historicko-kultúrno-prírodnej Cesty okolo Tatier je spoločným poľsko-slovenským turistickým produktom, zahŕňa realizáciu viac ako 250 km cyklistických, bežeckých, turistických a náučných trás.

Cieľom je vytvoriť neprerušenú, bezpečnú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás. Trasa vedie cez historické a kultúrne oblasti Poľska a Slovenska, ktoré sa nachádzajú na oboch stranách Tatier, a to Podhale, Oravu, Liptov, Spiš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Bieľak
Firmy a inštitúcie Interreg