BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil návrh Národného akčného plánu pre energiu z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V akčnom pláne sa stanovujú národné ciele členského štátu pre podiel energie z obnoviteľných zdrojov spotrebovanej v doprave a v sektore výroby elektriny, tepla a chladu v roku 2020. Slovenská republika má povinnosť zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v pomere ku hrubej konečnej energetickej spotrebe zo 6,7 % v roku 2005 na 14 % v roku 2020.
Slovensko by sa malo podľa schváleného akčného plánu sústrediť najmä na využívanie biomasy. Využívanie biomasy podľa ministerstva hospodárstva a výstavby, ktoré národný plán na rokovanie vlády predložilo, dokáže cenovo v mnohých prípadoch konkurovať fosílnym palivám. “Zvýšenie jej využívania, energetické úspory ako aj využitie geotermálnej a slnečnej energie povedie k zníženiu spotreby zemného plynu pri vykurovaní,“ dodalo ministerstvo v národnom pláne. V súčasnosti Slovensko využíva z obnoviteľných zdrojov najmä vodnú energiu.
Pri projekcii využívania obnoviteľných zdrojov energie zohľadnil rezort princíp minimalizácie nákladov pri integrovanom prístupe využívania obnoviteľných zdrojov energie a zníženia emisií skleníkových plynov. “To znamená, že vhodnou kombináciou OZE a nízko uhlíkových technológií sa bude znižovať spotreba fosílnych palív, teda aj emisie skleníkových plynov. Prioritou budú technológie, ktorých využitie vedie k cenám energií blízkym trhovým s ohľadom na únosnú konečnú cenu energie,“ vysvetlil rezort hospodárstva.
Národný akčný plán pre energiu z obnoviteľných zdrojov podľa ministerstva obsahuje odpovede na otázky, ktoré sformulovala Európska komisia vo vzore národných akčných plánov. “Odpovede vychádzajú z platných právnych predpisov Slovenskej republike a viacerých, už vládou schválených materiálov ako napríklad Energetická politika SR, Stratégia energetickej bezpečnosti SR, Stratégia vyššieho využitia OZE v SR a Národného strategického referenčného rámca na roky 2007 až 2013. Načrtnuté možné nástroje na podporu OZE, ktoré sú uvedené v správe, bude potrebné spracovať a následne predložiť na rokovanie vlády v samostatných materiáloch, kde budú všetky vplyvy posudzované samostatne,“ konštatoval v návrhu plánu rezort hospodárstva.
Ako informovala v utorok televízia TA3, Európska komisia už pohrozila Slovensku za to, že do konca júna tohto roka neprijalo národný akčný plán vo využívaní obnoviteľných zdrojov.
SITA