BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Podmienky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) na zaradenie do výberu o národného kandidáta splnilo jedenásť filmov, na zozname je ich desať. Jedenásty film Tango s komármi vyradil z výberu režisér Miloslav Luther. Ako informovala výkonná viceprezidentka SFTA Zuzana Mistríková, akadémiu o to požiadal preto, lebo sa členovia a členky akadémie zúčastňujú hlasovaní v malom počte. Ako dodala, jeho stanovisko akadémia prediskutuje na najbližšom valnom zhromaždení.
Členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie majú aj tento rok na výber z dokumentárnej tvorby. Po minuloročnom národnom kandidátovi, filme Slepé lásky, sa o vyslanie na Oscara uchádzajú dokumentárne snímky Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa, Osadné Marka Škopa a Posledná maringotka Petra Beňovského. V tejto súvislosti požiadala slovenská akadémia o vyjadrenie americkú Akadémiu filmových umení a vied. Podľa nej môže o Oscara v tejto kategórii bojovať aj dlhometrážny dokumentárny film. „Navyše minuloročné pozitívne odozvy z prezentácií Slepých lások v Los Angeles dokazujú, že prítomnosť dokumentu nikoho neprekvapila,“ uviedla Mistríková.
Na zozname snímok, z ktorých členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vyberajú národného kandidáta na cenu Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, chýbajú koprodukčné snímky Jánošík – Pravdivá história a Líštičky.
Na dlhoočakávanej snímke o slovenskom národnom hrdinovi mala z hľadiska princípov tvorivej kontroly nad filmom podľa pravidiel Americkej akadémie filmových umení a vied prevahu poľská strana, preto sa film môže uchádzať o navrhnutie v Poľsku. Ak by sa však film Jánošík – Pravdivá história dostal do distribúcie v Los Angeles, má právo uchádzať sa o cenu vo všetkých ostatných kategóriách v ďalšom ročníku cien Akadémie. Snímka Líštičky v réžii Miry Fornayovej, ktorú vybrali do programu Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, na zozname chýba, pretože ešte nemala na Slovensku distribučnú premiéru. V Česku bude mať česko-slovensko-írsky koprodukčný film premiéru 17. septembra.
Vzhľadom na minuloročnú diskusiu o filme Bathory (2008) Juraja Jakubiska, Slovenská filmová a televízna akadémia vopred oslovila producentov všetkých slovenských filmov, ktoré mali alebo budú mať premiéru v období od 1. októbra 2008 do 30. septembra 2009, čo je podmienkou americkej Akadémie na zaradenie do výberu. Poskytla im preklad pravidiel, všetky potrebné podklady a požiadala ich o podrobné informácie k filmom. Špeciálnu pozornosť venovala koprodukciám, pretože v ich prípade, pokiaľ nejde o minoritnú koprodukciu, je hranica určujúca „tvorivú kontrolu“ veľmi tenká, vysvetlila Mistríková.
Členovia a členky Slovenskej filmovej a televíznej akadémie majú zaslať hlasovacie lístky so svojou voľbou do 14. septembra. V prípade, že hlasovať bude menej ako 50 percent členov a členiek, je definitívne rozhodnutie na Prezídiu Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. To zatiaľ vždy, keď k tejto situácii došlo, potvrdilo výsledné poradie hlasovania aktívnych členov a členiek, dodala Mistríková. Na zozname filmov, z ktorých budú členovia a členky akadémie vyberať, sú Posledná maringotka, Ako sa varia dejiny, Osadné, Cinka panna, Malé oslavy, Ženy môjho muža, Nedodržaný sľub, Pokoj v duši, Nebo, peklo… zem a BRATISLAVAfilm.
Nominácie v kategórii Najlepší cudzojazyčný film vyhlási Akadémia filmových umení a vied 2. februára 2010. O Oscara bude v tomto výbere bojovať pätica filmov. Odovzdávanie najprestížnejších filmových cien je naplánované na 7. marca 2010.
SITA